Display: 48.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 1600 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 450 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 5000000 : 1
Refresh rate: 144 Hz
sRGB: 135 %,
Adobe RGB: 90 %
Dimensions: 896.62 x 645 x 111.76 mm
Weight: 7.62 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UF680 |
| Model | 49UF680V |
| Model alias | 38GL950G-B |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.5 in (inches) |
| Diagonal | 952.5 mm (millimeters) 95.25 cm (centimeters) 37.5 in (inches) 3.125 ft (feet) |
| Width | 879.36 mm (millimeters) 87.936 cm (centimeters) 34.6205 in (inches) 2.885 ft (feet) |
| Height | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Radius of curvature | 2300 mm (millimeters) 230 cm (centimeters) 90.5512 in (inches) 7.5459 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM375QW2-SSA1 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 2.4:1 |
| Resolution | 3840 x 1600 pixels |
| Pixel pitch | 0.229 mm (millimeters) 0.0229 cm (centimeters) 0.009 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 111 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.84 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 135 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 90 % (percent) |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 5000000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Maximum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Input lag | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 144 Hz (hertz) |
| Overclock - 175 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 85 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 154 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 896.62 mm (millimeters) 89.662 cm (centimeters) 35.3 in (inches) 2.9417 ft (feet) |
| Height | 645 mm (millimeters) 64.5 cm (centimeters) 25.3937 in (inches) 2.1161 ft (feet) |
| Depth | 111.76 mm (millimeters) 11.176 cm (centimeters) 4.4 in (inches) 0.3667 ft (feet) |
| Weight | 7.62 kg (kilograms) 16.8 lbs (pounds) |
| Width with stand | 896.62 mm (millimeters) 89.662 cm (centimeters) 35.3 in (inches) 2.9417 ft (feet) |
| Height with stand | 441.96 mm (millimeters) 44.196 cm (centimeters) 17.4 in (inches) 1.45 ft (feet) |
| Depth with stand | 287 mm (millimeters) 28.7 cm (centimeters) 11.2992 in (inches) 0.9416 ft (feet) |
| Weight with stand | 10 kg (kilograms) 22.05 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-Axis Control Black Stabilizer Crosshair Flicker-free technology DDC/CI Dynamic Action Sync Nano IPS Nvidia G-SYNC Technology Sphere lighting Wide Color Gamut |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot |