Display: 27 in, H-IPS, CCFL, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 8000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 96 %,
NTSC: 102 %
Dimensions: 646.71 x 385.67 x 93 mm
Weight: 7.72 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Series | UltraSharp |
| Model | UltraSharp U2711 |
| Model year | 2010 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM270WQ2-SLA1 |
| Panel type | H-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 80.31 % (percent) |
| Backlight | CCFL |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 96 % (percent) |
| NTSC (1953) | 102 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 8000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Input lag | 25 ms (milliseconds) 0.0250 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| CIE1976 - 110% CIE1931 - 102% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 89 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 2.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 2 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 50 W (watts) |
| Power consumption (average) | 113 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 140 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 646.71 mm (millimeters) 64.671 cm (centimeters) 25.461 in (inches) 2.1218 ft (feet) |
| Height | 385.67 mm (millimeters) 38.567 cm (centimeters) 15.1839 in (inches) 1.2653 ft (feet) |
| Depth | 93 mm (millimeters) 9.3 cm (centimeters) 3.6614 in (inches) 0.3051 ft (feet) |
| Weight | 7.72 kg (kilograms) 17.02 lbs (pounds) |
| Width with stand | 646.71 mm (millimeters) 64.671 cm (centimeters) 25.461 in (inches) 2.1218 ft (feet) |
| Height with stand | 427.83 mm (millimeters) 42.783 cm (centimeters) 16.8437 in (inches) 1.4036 ft (feet) |
| Depth with stand | 199.95 mm (millimeters) 19.995 cm (centimeters) 7.872 in (inches) 0.656 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.46 kg (kilograms) 23.06 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 90 mm (millimeters) 9 cm (centimeters) 3.5433 in (inches) 0.2953 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 40 ° (degrees) |
| Right swivel | 40 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 4 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 4 x USB 2.0 (downstream) 1 x HDMI 1 x DisplayPort 1.2 2 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 3 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | DDC/CI |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 3048 m (meters) 10000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 10668 m (meters) 35000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable DVI-D cable USB 2.0 upstream cable |