Display: 27 in, VA, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 3000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 180 Hz
sRGB: 98 %,
Adobe RGB: 90 %
Dimensions: 617.1 x 366 x 45.9 mm
Weight: 4.53 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM2711 |
| Model alias | CMI-GM2711 |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 88.69 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 98 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 90 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 3000000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 3 ms (milliseconds) 0.0030 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 180 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 36.74 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 41 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 617.1 mm (millimeters) 61.71 cm (centimeters) 24.2953 in (inches) 2.0246 ft (feet) |
| Height | 366 mm (millimeters) 36.6 cm (centimeters) 14.4094 in (inches) 1.2008 ft (feet) |
| Depth | 45.9 mm (millimeters) 4.59 cm (centimeters) 1.8071 in (inches) 0.1506 ft (feet) |
| Weight | 4.53 kg (kilograms) 9.99 lbs (pounds) |
| Width with stand | 617.1 mm (millimeters) 61.71 cm (centimeters) 24.2953 in (inches) 2.0246 ft (feet) |
| Height with stand | 451.4 mm (millimeters) 45.14 cm (centimeters) 17.7717 in (inches) 1.481 ft (feet) |
| Depth with stand | 290.6 mm (millimeters) 29.06 cm (centimeters) 11.4409 in (inches) 0.9534 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.98 kg (kilograms) 13.18 lbs (pounds) |
| Box width | 838 mm (millimeters) 83.8 cm (centimeters) 32.9921 in (inches) 2.7493 ft (feet) |
| Box height | 486 mm (millimeters) 48.6 cm (centimeters) 19.1339 in (inches) 1.5945 ft (feet) |
| Box depth | 128 mm (millimeters) 12.8 cm (centimeters) 5.0394 in (inches) 0.4199 ft (feet) |
| Box weight | 7.523 kg (kilograms) 16.59 lbs (pounds) |
| Stand width | 273.7 mm (millimeters) 27.37 cm (centimeters) 10.7756 in (inches) 0.898 ft (feet) |
| Stand depth | 290.6 mm (millimeters) 29.06 cm (centimeters) 11.4409 in (inches) 0.9534 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Flicker-free technology Low Blue Light Overdrive |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | TUV Rheinland Flicker-free Certified TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) USB Type-C cable (optional) USB Type-A to Type-B cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |