Display: 54.6 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1500 : 1
Refresh rate: 23 Hz - 86 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 98.5 %,
NTSC: 96.1 %
Dimensions: 1230 x 378.6 x 46.6 mm
Weight: 6.9 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | C7 |
| Model | OLED55C7V |
| Model alias | 55 Oled C7V |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| LUT | 3D LUT 14 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 53 ppi (pixels per inch) 21 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 87.19 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 98.5 % (percent) |
| NTSC (1953) | 96.1 % (percent) |
| Rec. 2020 | 81.1 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Average response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Wide Gamut W-LED |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 15 kHz - 92 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 23 Hz - 86 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 50 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1230 mm (millimeters) 123 cm (centimeters) 48.4252 in (inches) 4.0354 ft (feet) |
| Height | 378.6 mm (millimeters) 37.86 cm (centimeters) 14.9055 in (inches) 1.2421 ft (feet) |
| Depth | 46.6 mm (millimeters) 4.66 cm (centimeters) 1.8346 in (inches) 0.1529 ft (feet) |
| Weight | 6.9 kg (kilograms) 15.21 lbs (pounds) |
| Width with stand | 640.2 mm (millimeters) 64.02 cm (centimeters) 25.2047 in (inches) 2.1004 ft (feet) |
| Height with stand | 395.7 mm (millimeters) 39.57 cm (centimeters) 15.5787 in (inches) 1.2982 ft (feet) |
| Depth with stand | 233 mm (millimeters) 23.3 cm (centimeters) 9.1732 in (inches) 0.7644 ft (feet) |
| Weight with stand | 9.7 kg (kilograms) 21.38 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm 100 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 170 ° (degrees) |
| Right swivel | 170 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C) 3 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (Output) 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Ambix4 Carbon Footprint Meter DisplaySync Pro EcoModes Human sensor Light sensor NaViSet software Picture-by-Picture Picture-in-Picture SpectraView II TileMatrix Wide Color Gamut XtraView |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B ISO 9241-307 MPR III RoHS TCO Certified Displays 7.0 UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -10 °C - 60 °C (degrees Celsius) 14 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Color calibration kit Color calibration sensor (MDSVSENSOR3) DisplayPort cable DisplayPort cable - mini-DP to DP Hood USB upstream cable |