Display: 54.6 in, IPS, W-LED, 1920 x 1200 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 3000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 501.2 x 326.5 x 43.4 mm
Weight: 2.87 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ630 |
| Model | 55UJ630V |
| Model alias | 61C3MAR6US 61C3MAT6EU 61C3MAT6UK |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 571.5 mm (millimeters) 57.15 cm (centimeters) 22.5 in (inches) 1.875 ft (feet) |
| Width | 483.84 mm (millimeters) 48.384 cm (centimeters) 19.0488 in (inches) 1.5874 ft (feet) |
| Height | 302.4 mm (millimeters) 30.24 cm (centimeters) 11.9055 in (inches) 0.9921 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.252 mm (millimeters) 0.0252 cm (centimeters) 0.0099 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 100 ppi (pixels per inch) 39 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.41 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 3000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 81 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 15 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 18 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 501.2 mm (millimeters) 50.12 cm (centimeters) 19.7323 in (inches) 1.6444 ft (feet) |
| Height | 326.5 mm (millimeters) 32.65 cm (centimeters) 12.8543 in (inches) 1.0712 ft (feet) |
| Depth | 43.4 mm (millimeters) 4.34 cm (centimeters) 1.7087 in (inches) 0.1424 ft (feet) |
| Weight | 2.87 kg (kilograms) 6.33 lbs (pounds) |
| Width with stand | 501.2 mm (millimeters) 50.12 cm (centimeters) 19.7323 in (inches) 1.6444 ft (feet) |
| Height with stand | 491.9 mm (millimeters) 49.19 cm (centimeters) 19.3661 in (inches) 1.6138 ft (feet) |
| Depth with stand | 251.9 mm (millimeters) 25.19 cm (centimeters) 9.9173 in (inches) 0.8264 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.85 kg (kilograms) 10.69 lbs (pounds) |
| Box width | 655 mm (millimeters) 65.5 cm (centimeters) 25.7874 in (inches) 2.149 ft (feet) |
| Box height | 422 mm (millimeters) 42.2 cm (centimeters) 16.6142 in (inches) 1.3845 ft (feet) |
| Box depth | 160 mm (millimeters) 16 cm (centimeters) 6.2992 in (inches) 0.5249 ft (feet) |
| Box weight | 6.84 kg (kilograms) 15.08 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 30 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | DDC/CI |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI C-Tick CCC CE CECP ENERGY STAR 7.0 FCC Class B KC RoHS TCO Certified Display 7.0 TCO Edge 2.0 TÜV/GS VCCI WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 45 °C (degrees Celsius) 32 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |