Display: 59.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1300 : 1,
Dynamic contrast: 50000000 : 1
Refresh rate: 23 Hz - 80 Hz
sRGB: 108 %,
Adobe RGB: 87 %,
NTSC: 90 %
Dimensions: 715 x 412 x 58.8 mm
Weight: 23 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | LF600 |
| Model | 60LF6000 |
| Model alias | 329P9H/00 329P9H/01 329P9H/27 |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 59.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 698.4 mm (millimeters) 69.84 cm (centimeters) 27.4961 in (inches) 2.2913 ft (feet) |
| Height | 392.85 mm (millimeters) 39.285 cm (centimeters) 15.4665 in (inches) 1.2889 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM315WR1-SSA1 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0072 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 139 ppi (pixels per inch) 54 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.14 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 108 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 87 % (percent) |
| NTSC (1953) | 90 % (percent) |
| DCI P3 | 80 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1300 : 1 |
| Dynamic contrast | 50000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Maximum response time | 20 ms (milliseconds) 0.0200 s (seconds) |
| Input lag | 30 ms (milliseconds) 0.0300 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 160 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 23 Hz - 80 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 30.8 W (watts) |
| Power consumption (average) | 33 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 45 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 80 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 715 mm (millimeters) 71.5 cm (centimeters) 28.1496 in (inches) 2.3458 ft (feet) |
| Height | 412 mm (millimeters) 41.2 cm (centimeters) 16.2205 in (inches) 1.3517 ft (feet) |
| Depth | 58.8 mm (millimeters) 5.88 cm (centimeters) 2.315 in (inches) 0.1929 ft (feet) |
| Weight | 23 kg (kilograms) 50.71 lbs (pounds) |
| Width with stand | 715 mm (millimeters) 71.5 cm (centimeters) 28.1496 in (inches) 2.3458 ft (feet) |
| Height with stand | 456 mm (millimeters) 45.6 cm (centimeters) 17.9528 in (inches) 1.4961 ft (feet) |
| Depth with stand | 246 mm (millimeters) 24.6 cm (centimeters) 9.685 in (inches) 0.8071 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.63 kg (kilograms) 23.44 lbs (pounds) |
| Box width | 793 mm (millimeters) 79.3 cm (centimeters) 31.2205 in (inches) 2.6017 ft (feet) |
| Box height | 673 mm (millimeters) 67.3 cm (centimeters) 26.4961 in (inches) 2.208 ft (feet) |
| Box depth | 186 mm (millimeters) 18.6 cm (centimeters) 7.3228 in (inches) 0.6102 ft (feet) |
| Box weight | 14.43 kg (kilograms) 31.81 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 180 mm (millimeters) 18 cm (centimeters) 7.0866 in (inches) 0.5906 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 175 ° (degrees) |
| Right swivel | 175 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | Yes |
| Video resolution | 1920 x 1080 pixels 2.07 MP (megapixels) |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.1 (Type-C - 65 W) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort (Output) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 USB Type-C Docking (5V/3A; 9V/3A; 10V/3A; 12V/3A; 15V/3A; 20V/3.25A) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | DDC/CI Flicker-free technology Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture SmartControl SmartContrast SmartImage |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB CCC CECP EAC ENERGY STAR 7.0 ETL FCC Class B ISO9241-307 KUCAS PSB RCM RoHS SASO SEMKO TCO Certified Displays TÜV/GS TÜV/Ergonomics WEEE VCCI |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 3658 m (meters) 12001.3 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB type-C cable USB Type-C to Type-A cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |