Display: 64.5 in, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
Dimensions: 1445 x 837 x 66 mm
Weight: 17.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | U6SF |
| Model | 65U6SF |
| Model alias | 65QD8SF 2026 Hisense 65" Class U6 ULED MiniLED 4K Fire TV |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.48 mm (millimeters) 142.848 cm (centimeters) 56.2394 in (inches) 4.6866 ft (feet) |
| Height | 803.52 mm (millimeters) 80.352 cm (centimeters) 31.6346 in (inches) 2.6362 ft (feet) |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 94.9 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| Peak brightness | 600 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | Dolby Vision Dolby Vision IQ HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ HDR10+ Adaptive |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Hisense ULED Hi-QLED Mini LED Local dimming zones - 160 Anti-Reflection |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 220 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1445 mm (millimeters) 144.5 cm (centimeters) 56.8898 in (inches) 4.7408 ft (feet) |
| Height | 837 mm (millimeters) 83.7 cm (centimeters) 32.9528 in (inches) 2.7461 ft (feet) |
| Depth | 66 mm (millimeters) 6.6 cm (centimeters) 2.5984 in (inches) 0.2165 ft (feet) |
| Weight | 17.4 kg (kilograms) 38.36 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1445 mm (millimeters) 144.5 cm (centimeters) 56.8898 in (inches) 4.7408 ft (feet) |
| Height with stand | 878 mm (millimeters) 87.8 cm (centimeters) 34.5669 in (inches) 2.8806 ft (feet) |
| Depth with stand | 298 mm (millimeters) 29.8 cm (centimeters) 11.7323 in (inches) 0.9777 ft (feet) |
| Weight with stand | 17.6 kg (kilograms) 38.8 lbs (pounds) |
| Box width | 1608 mm (millimeters) 160.8 cm (centimeters) 63.3071 in (inches) 5.2756 ft (feet) |
| Box height | 996 mm (millimeters) 99.6 cm (centimeters) 39.2126 in (inches) 3.2677 ft (feet) |
| Box depth | 134 mm (millimeters) 13.4 cm (centimeters) 5.2756 in (inches) 0.4396 ft (feet) |
| Box weight | 23.5 kg (kilograms) 51.81 lbs (pounds) |
| Stand width | 1246 mm (millimeters) 124.6 cm (centimeters) 49.0551 in (inches) 4.0879 ft (feet) |
| Stand depth | 298 mm (millimeters) 29.8 cm (centimeters) 11.7323 in (inches) 0.9777 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Adjustable stand width - 386 - 1246 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View AI Engine (4K) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Fire TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH 20 W Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.3 Anyview Cast |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 2.0 2 x HDMI 2.1 (CEC) 1 x Cable/Antenna In (F-type female) 1 x Optical Audio Out |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) Enhanced Audio Return Channel (eARC) on HDMI 3 High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) High Frame Rate (HFR) Variable Refresh Rate (VRR) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI 4K upscaling AI Color Booster AI Energy AI HDR Upscaler AI Noise Reduction AI Picture AI Smooth Motion AI Sports Mode Alexa built-in AMD FreeSync Premium Pro Apple AirPlay Apple HomeKit ConnectLife Disney+ Dynamic Tone Mapping Pro Far-field Voice Recognition Filmmaker Mode Game Mode Game Bar Hi-QLED Color (Quantum Dot Color) IMAX Enhanced Matter Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Prime Video Smart Home Ready Total HDR Solution Voice Command Wide Color Gamut YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VC-1 VP8 VP9 WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid AV1 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Voice remote control |