Display: 69.5 in, VA, LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C
RAM: 1.6 GB
Storage: 8 GB
Dimensions: 1563 x 898.5 x 68.6 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Continental Edison |
| Model | CELED70SA220B7 |
| Model alias | CELED 70SA220B7 |
| Model year | 2020 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 69.5 in (inches) |
| Diagonal | 1766 mm (millimeters) 176.6 cm (centimeters) 69.5276 in (inches) 5.794 ft (feet) |
| Width | 1538.88 mm (millimeters) 153.888 cm (centimeters) 60.5858 in (inches) 5.0488 ft (feet) |
| Height | 865.62 mm (millimeters) 86.562 cm (centimeters) 34.0795 in (inches) 2.84 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.401 mm (millimeters) 0.0401 cm (centimeters) 0.0158 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 63 ppi (pixels per inch) 24 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 94.85 % (percent) |
| Backlight | LED |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 174 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 220 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 255 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1563 mm (millimeters) 156.3 cm (centimeters) 61.5354 in (inches) 5.128 ft (feet) |
| Height | 898.5 mm (millimeters) 89.85 cm (centimeters) 35.374 in (inches) 2.9478 ft (feet) |
| Depth | 68.6 mm (millimeters) 6.86 cm (centimeters) 2.7008 in (inches) 0.2251 ft (feet) |
| Width with stand | 1563 mm (millimeters) 156.3 cm (centimeters) 61.5354 in (inches) 5.128 ft (feet) |
| Height with stand | 973 mm (millimeters) 97.3 cm (centimeters) 38.3071 in (inches) 3.1923 ft (feet) |
| Depth with stand | 317 mm (millimeters) 31.7 cm (centimeters) 12.4803 in (inches) 1.04 ft (feet) |
| Box width | 1730 mm (millimeters) 173 cm (centimeters) 68.1102 in (inches) 5.6759 ft (feet) |
| Box height | 1100 mm (millimeters) 110 cm (centimeters) 43.3071 in (inches) 3.6089 ft (feet) |
| Box depth | 175 mm (millimeters) 17.5 cm (centimeters) 6.8898 in (inches) 0.5741 ft (feet) |
| Box weight | 29.5 kg (kilograms) 65.04 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| RAM capacity | 1.6 GB (gigabytes) |
| RAM type | DDR3 |
| Storage | 8 GB (gigabytes) |
| eMMC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Android 9.0 Pie |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital DTS NICAM Stereo Surround Sound |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 1 x AV Composite In (Video + L/R) (mini) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Disney+ Google Assistant Netflix USB Recording (PVR) YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MPEG-4 VOB (Video Object, .VOB) MPG |