Display: 21.5 in, TN, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 370 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 75 Hz
sRGB: 98 %,
Adobe RGB: 67 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 660.9 x 381.3 x 73.5 mm
Weight: 4.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Pioneer S |
| Model | YZ2207 |
| Model alias | LU28E570DS/ZA |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 21.5 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 620.928 mm (millimeters) 62.0928 cm (centimeters) 24.446 in (inches) 2.0372 ft (feet) |
| Height | 267.786 mm (millimeters) 26.7786 cm (centimeters) 10.5428 in (inches) 0.8786 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel model | M280DGJ-L30 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.16 mm (millimeters) 0.016 cm (centimeters) 0.0063 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 157 ppi (pixels per inch) 61 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 65.98 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 98 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 67 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 370 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 3.5 ms (milliseconds) 0.0035 s (seconds) |
| Maximum response time | 23 ms (milliseconds) 0.0230 s (seconds) |
| Input lag | 15 ms (milliseconds) 0.0150 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 135 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 29.6 W (watts) |
| Power consumption (average) | 38 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 45 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 55 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 660.9 mm (millimeters) 66.09 cm (centimeters) 26.0197 in (inches) 2.1683 ft (feet) |
| Height | 381.3 mm (millimeters) 38.13 cm (centimeters) 15.0118 in (inches) 1.251 ft (feet) |
| Depth | 73.5 mm (millimeters) 7.35 cm (centimeters) 2.8937 in (inches) 0.2411 ft (feet) |
| Weight | 4.7 kg (kilograms) 10.36 lbs (pounds) |
| Width with stand | 660.9 mm (millimeters) 66.09 cm (centimeters) 26.0197 in (inches) 2.1683 ft (feet) |
| Height with stand | 468.5 mm (millimeters) 46.85 cm (centimeters) 18.4449 in (inches) 1.5371 ft (feet) |
| Depth with stand | 187.1 mm (millimeters) 18.71 cm (centimeters) 7.3661 in (inches) 0.6138 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.28 kg (kilograms) 11.64 lbs (pounds) |
| Box width | 740 mm (millimeters) 74 cm (centimeters) 29.1339 in (inches) 2.4278 ft (feet) |
| Box height | 461 mm (millimeters) 46.1 cm (centimeters) 18.1496 in (inches) 1.5125 ft (feet) |
| Box depth | 141 mm (millimeters) 14.1 cm (centimeters) 5.5512 in (inches) 0.4626 ft (feet) |
| Box weight | 7.75 kg (kilograms) 17.09 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
| T-shape stand |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Eco Saving Plus Eye saver mode Flicker-free technology Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture 2.0 Samsung MagicAngle Samsung MagicBright UHD Upscale |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 45 °C (degrees Celsius) -4 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable |