| Model | 27M2N3500NL |
| Model alias | Evnia 27M2N3500NL 27M2N3500NL/00 27M2N3500NL/01 |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.75 mm (millimeters) 120.975 cm (centimeters) 47.6278 in (inches) 3.969 ft (feet) |
| Height | 680.483 mm (millimeters) 68.0483 cm (centimeters) 26.7907 in (inches) 2.2326 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 189.38 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Rec. 2020 | 80 % (percent) |
| Brightness | 500 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR10+ HDR 1500 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Input lag | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Local dimming - 40 zones |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
| Interpolation technology | Picture Quality Index |
| Interpolation value | 3600 |
| Interpolation measurement unit | PQI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 235 W (watts) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
| Width | 615 mm (millimeters) 61.5 cm (centimeters) 24.2126 in (inches) 2.0177 ft (feet) |
| Height | 706.8 mm (millimeters) 70.68 cm (centimeters) 27.8268 in (inches) 2.3189 ft (feet) |
| Depth | 58.7 mm (millimeters) 5.87 cm (centimeters) 2.311 in (inches) 0.1926 ft (feet) |
| Weight | 3.73 kg (kilograms) 8.22 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1231.2 mm (millimeters) 123.12 cm (centimeters) 48.4724 in (inches) 4.0394 ft (feet) |
| Height with stand | 779.5 mm (millimeters) 77.95 cm (centimeters) 30.689 in (inches) 2.5574 ft (feet) |
| Depth with stand | 247.7 mm (millimeters) 24.77 cm (centimeters) 9.752 in (inches) 0.8127 ft (feet) |
| Weight with stand | 20 kg (kilograms) 44.09 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 4.0 |
Audio
| Speakers | 2 x 5 W (watts) 2 x 5 W (watts) |
| Subwoofer | 1 x 20 W (watts) |
| 4.1 CH Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 1 A) 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Anynet+ (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology (1080p @ 48 Hz - 120 Hz; 4K @ 48 Hz - 60 Hz) Auto Motion Plus Contrast Enhancer Digital Clean View Extended PVR Light sensor Picture-in-Picture Q Color Q Contrast Plus Q Engine Q HDR Elite Quantum Dot Color Supreme UHD Dimming UHD Upscaling Ultra Black Elite Voice command |