Display: 18.9 in, SVA, W-LED, 5120 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 600 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 120 Hz
sRGB: 125 %,
Adobe RGB: 95 %
Dimensions: 1199.5 x 341.2 x 69 mm
Weight: 11.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | NEC |
| Series | AccuSync |
| Model | AS194MI-BK |
| Model alias | C49RG90SSI C49RG90SSN LC49RG90SSNXZA LC49HG90DMEXXM LC49RG90SSIXCI LC49RG90SSUXEN; LC49RG90SSNXZA LC49RG90SSRXUF |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 18.9 in (inches) |
| Diagonal | 1244.6 mm (millimeters) 124.46 cm (centimeters) 49 in (inches) 4.0833 ft (feet) |
| Width | 1198.12 mm (millimeters) 119.811 cm (centimeters) 47.1699 in (inches) 3.9308 ft (feet) |
| Height | 336.97 mm (millimeters) 33.697 cm (centimeters) 13.2665 in (inches) 1.1055 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Samsung |
| Panel model | LSM490YP02 |
| Panel type | SVA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 3.556:1 |
| Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.234 mm (millimeters) 0.0234 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 98.65 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 125 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 95 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 600 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1000 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 1000 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 100 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1199.5 mm (millimeters) 119.95 cm (centimeters) 47.2244 in (inches) 3.9354 ft (feet) |
| Height | 341.2 mm (millimeters) 34.12 cm (centimeters) 13.4331 in (inches) 1.1194 ft (feet) |
| Depth | 69 mm (millimeters) 6.9 cm (centimeters) 2.7165 in (inches) 0.2264 ft (feet) |
| Weight | 11.6 kg (kilograms) 25.57 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1199.5 mm (millimeters) 119.95 cm (centimeters) 47.2244 in (inches) 3.9354 ft (feet) |
| Height with stand | 523.1 mm (millimeters) 52.31 cm (centimeters) 20.5945 in (inches) 1.7162 ft (feet) |
| Depth with stand | 349.7 mm (millimeters) 34.97 cm (centimeters) 13.7677 in (inches) 1.1473 ft (feet) |
| Weight with stand | 14.6 kg (kilograms) 32.19 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync 2 technology Eco Saving Plus Eye Saver Mode Flicker-free technology Low Framerate Compensation Picture-by-Picture Picture-in-Picture Quantum Dot Color Refresh Rate Optimizor Samsung MagicBright Samsung MagicUpscale |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE FCC class B ISO9241-307 TÜV/GS TÜV/Ergonomics |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 45 °C (degrees Celsius) -4 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 cable |