Display: 26.5 in, QD-OLED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1500000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 240 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 610.3 x 356.4 x 57.2 mm
Weight: 5.48 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Gigabyte |
| Model | MO27U2 |
| Model year | 2025 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 26.5 in (inches) |
| Diagonal | 677 mm (millimeters) 67.7 cm (centimeters) 26.6535 in (inches) 2.2211 ft (feet) |
| Width | 589.968 mm (millimeters) 58.9968 cm (centimeters) 23.2271 in (inches) 1.9356 ft (feet) |
| Height | 332.928 mm (millimeters) 33.2928 cm (centimeters) 13.1074 in (inches) 1.0923 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Samsung |
| Panel type | QD-OLED |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.153 mm (millimeters) 0.0153 cm (centimeters) 0.006 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 165 ppi (pixels per inch) 65 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.3 % (percent) |
| sRGB | 100 % (percent) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1000 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 True Black HDR Peak 1000 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 0.03 ms (milliseconds) 0.0000 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| 5-stack Tandem OLED EL Gen 3 QD-OLED technology |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 570 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 240 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 45 W (watts) |
| Built-in power board |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 610.3 mm (millimeters) 61.03 cm (centimeters) 24.0276 in (inches) 2.0023 ft (feet) |
| Height | 356.4 mm (millimeters) 35.64 cm (centimeters) 14.0315 in (inches) 1.1693 ft (feet) |
| Depth | 57.2 mm (millimeters) 5.72 cm (centimeters) 2.252 in (inches) 0.1877 ft (feet) |
| Weight | 5.48 kg (kilograms) 12.08 lbs (pounds) |
| Width with stand | 610.3 mm (millimeters) 61.03 cm (centimeters) 24.0276 in (inches) 2.0023 ft (feet) |
| Height with stand | 369.54 mm (millimeters) 36.954 cm (centimeters) 14.5488 in (inches) 1.2124 ft (feet) |
| Depth with stand | 187.5 mm (millimeters) 18.75 cm (centimeters) 7.3819 in (inches) 0.6152 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.11 kg (kilograms) 15.67 lbs (pounds) |
| Box width | 860 mm (millimeters) 86 cm (centimeters) 33.8583 in (inches) 2.8215 ft (feet) |
| Box height | 480 mm (millimeters) 48 cm (centimeters) 18.8976 in (inches) 1.5748 ft (feet) |
| Box depth | 160 mm (millimeters) 16 cm (centimeters) 6.2992 in (inches) 0.5249 ft (feet) |
| Box weight | 11.3 kg (kilograms) 24.91 lbs (pounds) |
| Stand depth | 187.5 mm (millimeters) 18.75 cm (centimeters) 7.3819 in (inches) 0.6152 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; upstream; 18W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; 5 Gbps; upstream) 2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream) 2 x HDMI 2.1 (CEC) 1 x DisplayPort 1.4 (DSC) 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way Key 6-axis Color Control AMD FreeSync Premium Pro Black Equalizer 2.0 Crosshair Counter Customized Heatsink Dashboard Eagle Eye Fanless Design Flash Dimming Flicker-free technology Four-sided ventilation Game Assist Gigabyte Control Center Graphene Thermal Film KVM Switch Low Blue Light Night Vision NVIDIA G-Sync Compatible OLED Care OLED VRR Anti-Flicker Pantone Validated Picture-by-Picture Picture-in-Picture Quantum Dot Color Tactical Switch 2.0 Timer Ultra Clear technology VESA ClearMR 13000 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Flicker-free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -25 °C - 55 °C (degrees Celsius) -13 °F - 131 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 93 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB Type-B to Type-A cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |