Display: 26.5 in, OLED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 330 cd/m²
Static contrast: 1500000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 280 Hz
Dimensions: 604.4 x 350.2 x 54.4 mm
Weight: 4.05 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Gigabyte |
| Model | MO27Q28G |
| Model year | 2025 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 26.5 in (inches) |
| Diagonal | 673.1 mm (millimeters) 67.31 cm (centimeters) 26.5 in (inches) 2.2083 ft (feet) |
| Width | 586.75 mm (millimeters) 58.675 cm (centimeters) 23.1004 in (inches) 1.925 ft (feet) |
| Height | 330.05 mm (millimeters) 33.005 cm (centimeters) 12.9941 in (inches) 1.0828 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel type | OLED |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.229 mm (millimeters) 0.0229 cm (centimeters) 0.009 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 110 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.49 % (percent) |
| DCI P3 | 99.5 % (percent) |
| Rec. 2020 | 84 % (percent) |
| Brightness | 330 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 1500 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 500 True Black HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 0.03 ms (milliseconds) 0.0000 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Meta 3.0 WOLED display 4th Gen OLED Primary RGB Tandem structure |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 280 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 35 W (watts) |
| Power board built-in |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 604.4 mm (millimeters) 60.44 cm (centimeters) 23.7953 in (inches) 1.9829 ft (feet) |
| Height | 350.2 mm (millimeters) 35.02 cm (centimeters) 13.7874 in (inches) 1.149 ft (feet) |
| Depth | 54.4 mm (millimeters) 5.44 cm (centimeters) 2.1417 in (inches) 0.1785 ft (feet) |
| Weight | 4.05 kg (kilograms) 8.93 lbs (pounds) |
| Width with stand | 604.4 mm (millimeters) 60.44 cm (centimeters) 23.7953 in (inches) 1.9829 ft (feet) |
| Height with stand | 496.5 mm (millimeters) 49.65 cm (centimeters) 19.5472 in (inches) 1.6289 ft (feet) |
| Depth with stand | 187.5 mm (millimeters) 18.75 cm (centimeters) 7.3819 in (inches) 0.6152 ft (feet) |
| Weight with stand | 6 kg (kilograms) 13.23 lbs (pounds) |
| Box width | 795 mm (millimeters) 79.5 cm (centimeters) 31.2992 in (inches) 2.6083 ft (feet) |
| Box height | 475 mm (millimeters) 47.5 cm (centimeters) 18.7008 in (inches) 1.5584 ft (feet) |
| Box depth | 131 mm (millimeters) 13.1 cm (centimeters) 5.1575 in (inches) 0.4298 ft (feet) |
| Box weight | 8.75 kg (kilograms) 19.29 lbs (pounds) |
| Stand depth | 187.5 mm (millimeters) 18.75 cm (centimeters) 7.3819 in (inches) 0.6152 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; upstream; 18W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-B; upstream) 2 x USB 3.2 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.1 (CEC; ALLM; VRR) 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4-sided borderless design 6-axis color control Advanced Cooling System AI OLED Care AI Tactical Features AMD FreeSync Premium Pro Apply Picture Mode Auto-Updated Black Equalizer 2.0 Blue Light Reduction Customized Heatsink Flicker-free technology GameAssist (Picture-by-Picture / Picture-in-Picture / Crosshairs / Timer) Graphene Thermal Film KVM Switch NVIDIA G-Sync Compatible OSD Sidekick RGB Fusion 2.0 Tactical Switch 2.0 Ultra Clear Motion Clarity VESA ClearMR 15000 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | UL EyeSafe Certified (RPF50 and CPF40) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |