Display: 34 in, VA, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 100 Hz
sRGB: 98.8 %
Dimensions: 808.16 x 364.16 x 64.01 mm
Weight: 6.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | S3422DW |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 864.25 mm (millimeters) 86.425 cm (centimeters) 34.0256 in (inches) 2.8355 ft (feet) |
| Width | 797.22 mm (millimeters) 79.722 cm (centimeters) 31.3866 in (inches) 2.6156 ft (feet) |
| Height | 333.7 mm (millimeters) 33.37 cm (centimeters) 13.1378 in (inches) 1.0948 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.232 mm (millimeters) 0.0232 cm (centimeters) 0.0091 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.4 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 98.8 % (percent) |
| DCI P3 | 92.4 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 160 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 100 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 3 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 32 W (watts) |
| Power consumption (average) | 39 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 95 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 122 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 808.16 mm (millimeters) 80.816 cm (centimeters) 31.8173 in (inches) 2.6514 ft (feet) |
| Height | 364.16 mm (millimeters) 36.416 cm (centimeters) 14.337 in (inches) 1.1948 ft (feet) |
| Depth | 64.01 mm (millimeters) 6.401 cm (centimeters) 2.5201 in (inches) 0.21 ft (feet) |
| Weight | 6.7 kg (kilograms) 14.77 lbs (pounds) |
| Width with stand | 808.16 mm (millimeters) 80.816 cm (centimeters) 31.8173 in (inches) 2.6514 ft (feet) |
| Height with stand | 389.36 mm (millimeters) 38.936 cm (centimeters) 15.3291 in (inches) 1.2774 ft (feet) |
| Depth with stand | 210 mm (millimeters) 21 cm (centimeters) 8.2677 in (inches) 0.689 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.16 kg (kilograms) 22.4 lbs (pounds) |
| Box weight | 14.92 kg (kilograms) 32.89 lbs (pounds) |
| Stand width | 302 mm (millimeters) 30.2 cm (centimeters) 11.8898 in (inches) 0.9908 ft (feet) |
| Stand depth | 210 mm (millimeters) 21 cm (centimeters) 8.2677 in (inches) 0.689 ft (feet) |
| Colors | Platinum Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 100 mm (millimeters) 10 cm (centimeters) 3.937 in (inches) 0.3281 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 4 ° (degrees) |
| Right pivot | 4 ° (degrees) |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology ComfortView Dell Display Manager Flicker-free technology Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star 8.0 EPEAT Gold RoHS TCO Certified Displays TÜV Rheinland Certified |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |