Display: 24.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 240 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 555.4 x 327.24 x 68.38 mm
Weight: 3.72 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | S2522HG |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.5 in (inches) |
| Diagonal | 622.28 mm (millimeters) 62.228 cm (centimeters) 24.4992 in (inches) 2.0416 ft (feet) |
| Width | 543.744 mm (millimeters) 54.3744 cm (centimeters) 21.4072 in (inches) 1.7839 ft (feet) |
| Height | 302.616 mm (millimeters) 30.2616 cm (centimeters) 11.914 in (inches) 0.9928 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM245WF9-SSA3 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.28 mm (millimeters) 0.028 cm (centimeters) 0.011 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.53 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Pixel pitch - 0.2832 x 0.2802 mm Response time - 1 ms (Extreme mode) Response time - 2 ms (Super Fast mode) Response time - 4 ms (Fast mode) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 255 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 240 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 110 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 255 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 16.8 W (watts) |
| Power consumption (average) | 17.26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 72 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 55.77 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 555.4 mm (millimeters) 55.54 cm (centimeters) 21.8661 in (inches) 1.8222 ft (feet) |
| Height | 327.24 mm (millimeters) 32.724 cm (centimeters) 12.8835 in (inches) 1.0736 ft (feet) |
| Depth | 68.38 mm (millimeters) 6.838 cm (centimeters) 2.6921 in (inches) 0.2243 ft (feet) |
| Weight | 3.72 kg (kilograms) 8.2 lbs (pounds) |
| Width with stand | 555.4 mm (millimeters) 55.54 cm (centimeters) 21.8661 in (inches) 1.8222 ft (feet) |
| Height with stand | 375.75 mm (millimeters) 37.575 cm (centimeters) 14.7933 in (inches) 1.2328 ft (feet) |
| Depth with stand | 200.3 mm (millimeters) 20.03 cm (centimeters) 7.8858 in (inches) 0.6572 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.13 kg (kilograms) 13.51 lbs (pounds) |
| Box weight | 8.54 kg (kilograms) 18.83 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Gen1; upstream) 4 x USB 3.2 (Gen1; BC 1.2 2A) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync Premium Ambient lighting ComfortView Dell ComfortView Dark Stabilizer Flicker-free technology FPS Counter Game Enhance Mode Low Blue Light NVIDIA G-SYNC Compatible Timer |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |