Display: 28.2 in, IPS, W-LED, 3840 x 2560 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 2000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 120 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 610.4 x 432.8 x 91.5 mm
Weight: 7.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | RD280UG |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28.2 in (inches) |
| Diagonal | 716.495 mm (millimeters) 71.6495 cm (centimeters) 28.2085 in (inches) 2.3507 ft (feet) |
| Width | 596.16 mm (millimeters) 59.616 cm (centimeters) 23.4709 in (inches) 1.9559 ft (feet) |
| Height | 397.44 mm (millimeters) 39.744 cm (centimeters) 15.6472 in (inches) 1.3039 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.5:1 3:2 |
| Resolution | 3840 x 2560 pixels |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.69 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 2000 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Nano Matte Panel |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (average) | 30 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 250 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 610.4 mm (millimeters) 61.04 cm (centimeters) 24.0315 in (inches) 2.0026 ft (feet) |
| Height | 432.8 mm (millimeters) 43.28 cm (centimeters) 17.0394 in (inches) 1.4199 ft (feet) |
| Depth | 91.5 mm (millimeters) 9.15 cm (centimeters) 3.6024 in (inches) 0.3002 ft (feet) |
| Weight | 7.8 kg (kilograms) 17.2 lbs (pounds) |
| Width with stand | 610.4 mm (millimeters) 61.04 cm (centimeters) 24.0315 in (inches) 2.0026 ft (feet) |
| Height with stand | 465.2 mm (millimeters) 46.52 cm (centimeters) 18.315 in (inches) 1.5262 ft (feet) |
| Depth with stand | 233.3 mm (millimeters) 23.33 cm (centimeters) 9.185 in (inches) 0.7654 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.1 kg (kilograms) 22.27 lbs (pounds) |
| Stand depth | 233.3 mm (millimeters) 23.33 cm (centimeters) 9.185 in (inches) 0.7654 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; upstream; 90W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; MST; data transfer; 7.5W) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; 5 Gbps; downstream; 15W) 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; 5 Gbps; upstream) 2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream; 4.5W) 1 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) AMD FreeSync Premium Brightness Intelligence Gen 2 (B.I. Gen 2) Coding HotKey Coding Mode Color Weakness Mode Daisy Chaining Display Pilot 2 (Shortcuts / Desktop Partition / Application Mode / Software Dimming / Circadian Mode) Dualview Plus ePaper Eye-Care Eye Reminder Flicker-free technology KVM Switch Low Blue Light Plus MoonHalo Night Hours Protection Picture-by-Picture Picture-in-Picture Roximity Sensor / Light Sensor |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star 8.0 EPEAT Bronze EyeSafe Certified 2.0 Eye Comfort 2.0 TCO Certified 9.0 TÜV Rheinland Flicker-free Certified TÜV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable USB Type-B cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |