Display: 24.1 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 320 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 400 Hz
sRGB: 99 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | ZOWIE XL2566X+ |
| Model alias | XL2566X+ XL2566X Плус |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.1 in (inches) |
| Diagonal | 611 mm (millimeters) 61.1 cm (centimeters) 24.0551 in (inches) 2.0046 ft (feet) |
| Width | 535.68 mm (millimeters) 53.568 cm (centimeters) 21.0898 in (inches) 1.7575 ft (feet) |
| Height | 298.08 mm (millimeters) 29.808 cm (centimeters) 11.7354 in (inches) 0.978 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.28 mm (millimeters) 0.028 cm (centimeters) 0.011 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 320 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 400 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 18 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 65 W (watts) |
| Energy efficiency class | Е |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 576 mm (millimeters) 57.6 cm (centimeters) 22.6772 in (inches) 1.8898 ft (feet) |
| Width with stand | 576 mm (millimeters) 57.6 cm (centimeters) 22.6772 in (inches) 1.8898 ft (feet) |
| Height with stand | 362 mm (millimeters) 36.2 cm (centimeters) 14.252 in (inches) 1.1877 ft (feet) |
| Depth with stand | 209 mm (millimeters) 20.9 cm (centimeters) 8.2283 in (inches) 0.6857 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.8 kg (kilograms) 12.79 lbs (pounds) |
| Box weight | 9.7 kg (kilograms) 21.38 lbs (pounds) |
| Stand depth | 209 mm (millimeters) 20.9 cm (centimeters) 8.2283 in (inches) 0.6857 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 155 mm (millimeters) 15.5 cm (centimeters) 6.1024 in (inches) 0.5085 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
| Cable management |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 3 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way controller Adaptive-Sync technology Black eQualizer Color Mode by Game Titles Color Vibrance DyAc 2 technology Fast TN Flicker-free technologyInput Key K Locker Low Blue Light SHIELD S Switch XL Setting To Share with Auto Game Mode |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star REACH RoHS TCO Certified UKCA WEEE |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable S Switch Shield |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |