Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 76 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 99 %
Dimensions: 747.2 x 448.15 x 72.12 mm
Weight: 10 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | SW320 |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.92 mm (millimeters) 69.792 cm (centimeters) 27.4772 in (inches) 2.2898 ft (feet) |
| Height | 392.58 mm (millimeters) 39.258 cm (centimeters) 15.4559 in (inches) 1.288 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Sharp |
| Panel model | LQ315D1JG93 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| LUT | 3D LUT 14 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0072 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 139 ppi (pixels per inch) 55 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 81.82 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| DCI P3 | 87 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Maximum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Input lag | 27 ms (milliseconds) 0.0270 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 140 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 30 W (watts) |
| Power consumption (average) | 50 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 90 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 747.2 mm (millimeters) 74.72 cm (centimeters) 29.4173 in (inches) 2.4514 ft (feet) |
| Height | 448.15 mm (millimeters) 44.815 cm (centimeters) 17.6437 in (inches) 1.4703 ft (feet) |
| Depth | 72.12 mm (millimeters) 7.212 cm (centimeters) 2.8394 in (inches) 0.2366 ft (feet) |
| Weight | 10 kg (kilograms) 22.05 lbs (pounds) |
| Width with stand | 747.2 mm (millimeters) 74.72 cm (centimeters) 29.4173 in (inches) 2.4514 ft (feet) |
| Height with stand | 502.25 mm (millimeters) 50.225 cm (centimeters) 19.7736 in (inches) 1.6478 ft (feet) |
| Depth with stand | 223.61 mm (millimeters) 22.361 cm (centimeters) 8.8035 in (inches) 0.7336 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.4 1 x SD Memory Card Slot |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Black Level Flicker-free technology GamutDuo Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 TCO Certified Displays 7.0 WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - mini-DP to DP Hardware calibration HDMI cable Hood Hotkey Puck USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |