Display: 27 in, AH-IPS, GB-r LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 49 Hz - 86 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 99 %,
NTSC: 120 %
Dimensions: 640.78 x 379 x 69.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Series | ProArt |
| Model | PA279Q |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM270WQ3-SLA1 |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| LUT | 14 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 82.48 % (percent) |
| Backlight | GB-r LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 120 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Maximum response time | 23 ms (milliseconds) 0.0230 s (seconds) |
| Input lag | 24 ms (milliseconds) 0.0240 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 29 kHz - 113 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 49 Hz - 86 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 29 W (watts) |
| Power consumption (average) | 49 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 62 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 640.78 mm (millimeters) 64.078 cm (centimeters) 25.2276 in (inches) 2.1023 ft (feet) |
| Height | 379 mm (millimeters) 37.9 cm (centimeters) 14.9213 in (inches) 1.2434 ft (feet) |
| Depth | 69.5 mm (millimeters) 6.95 cm (centimeters) 2.7362 in (inches) 0.228 ft (feet) |
| Width with stand | 640.78 mm (millimeters) 64.078 cm (centimeters) 25.2276 in (inches) 2.1023 ft (feet) |
| Height with stand | 559.84 mm (millimeters) 55.984 cm (centimeters) 22.0409 in (inches) 1.8367 ft (feet) |
| Depth with stand | 240 mm (millimeters) 24 cm (centimeters) 9.4488 in (inches) 0.7874 ft (feet) |
| Weight with stand | 10 kg (kilograms) 22.05 lbs (pounds) |
| Box width | 756 mm (millimeters) 75.6 cm (centimeters) 29.7638 in (inches) 2.4803 ft (feet) |
| Box height | 456 mm (millimeters) 45.6 cm (centimeters) 17.9528 in (inches) 1.4961 ft (feet) |
| Box depth | 300 mm (millimeters) 30 cm (centimeters) 11.811 in (inches) 0.9843 ft (feet) |
| Box weight | 14 kg (kilograms) 30.86 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 6 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (Output MST) 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 2 x 3.5 mm Audio Out 1 x SD Memory Card Slot |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Picture-by-Picture Picture-in-Picture SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL Level 2 cTick CU ENERGY STAR ErP Epeat Gold FCC Class B J-MOSS PSE RoHS TCO Certified Displays 6.0 TÜV/Ergonomics TÜV/GS UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 8 Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable DisplayPort cable DisplayPort cable - mini-DP to DP DVI-D cable HDMI cable Hood USB 3.0 upstream cable |