Display: 28 in, TN, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 23 Hz - 80 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 659.3 x 379.4 x 48.7 mm
Weight: 4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | AOC |
| Model | U2879VF |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28 in (inches) |
| Diagonal | 708.538 mm (millimeters) 70.8538 cm (centimeters) 27.8952 in (inches) 2.3246 ft (feet) |
| Width | 620.928 mm (millimeters) 62.0928 cm (centimeters) 24.446 in (inches) 2.0372 ft (feet) |
| Height | 341.28 mm (millimeters) 34.128 cm (centimeters) 13.4362 in (inches) 1.1197 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel model | M280DGJ-L30 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.162 mm (millimeters) 0.0162 cm (centimeters) 0.0064 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 157 ppi (pixels per inch) 61 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 84.72 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 3.5 ms (milliseconds) 0.0035 s (seconds) |
| Maximum response time | 25 ms (milliseconds) 0.0250 s (seconds) |
| Input lag | 30 ms (milliseconds) 0.0300 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 140 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 23 Hz - 80 Hz (hertz) |
| D-sub; DVI; HDMI 1.4 - 30 kHz - 99 kHz DisplayPort; HDMI 2.0 - 30 kHz - 140 kHz D-sub - 1920 x 1080 @ 60 Hz DVI; HDMI 1.4 - 3840 x 2160 @ 30 Hz DisplayPort; HDMI 2.0 - 3840 x 2160 @ 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 3.25 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 41 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 65 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 92 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | C |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 659.3 mm (millimeters) 65.93 cm (centimeters) 25.9567 in (inches) 2.1631 ft (feet) |
| Height | 379.4 mm (millimeters) 37.94 cm (centimeters) 14.937 in (inches) 1.2448 ft (feet) |
| Depth | 48.7 mm (millimeters) 4.87 cm (centimeters) 1.9173 in (inches) 0.1598 ft (feet) |
| Weight | 4 kg (kilograms) 8.82 lbs (pounds) |
| Width with stand | 659.3 mm (millimeters) 65.93 cm (centimeters) 25.9567 in (inches) 2.1631 ft (feet) |
| Height with stand | 468.4 mm (millimeters) 46.84 cm (centimeters) 18.4409 in (inches) 1.5367 ft (feet) |
| Depth with stand | 153.2 mm (millimeters) 15.32 cm (centimeters) 6.0315 in (inches) 0.5026 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.26 kg (kilograms) 11.6 lbs (pounds) |
| Box width | 732 mm (millimeters) 73.2 cm (centimeters) 28.8189 in (inches) 2.4016 ft (feet) |
| Box height | 543 mm (millimeters) 54.3 cm (centimeters) 21.378 in (inches) 1.7815 ft (feet) |
| Box depth | 159 mm (millimeters) 15.9 cm (centimeters) 6.2598 in (inches) 0.5217 ft (feet) |
| Box weight | 5.26 kg (kilograms) 11.6 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 3.5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23.5 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 (MHL) 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE cTÜVus ENERGY STAR 6.0 EPA FCC ISO9241-307 RCM TÜV/Ergonomics WIN7/8 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -25 °C - 55 °C (degrees Celsius) -13 °F - 131 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 93 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable DVI cable HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |