Display: 28 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 150 Hz
Weight: 4.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Acer |
| Series | Predator XB3 |
| Model | Predator XB283K V3 |
| Model alias | XB283K V3bmiiprx XB283KV3bmiiprx UM.PX3AA.301 |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 28 in (inches) |
| Diagonal | 708.538 mm (millimeters) 70.8538 cm (centimeters) 27.8952 in (inches) 2.3246 ft (feet) |
| Width | 620.928 mm (millimeters) 62.0928 cm (centimeters) 24.446 in (inches) 2.0372 ft (feet) |
| Height | 341.28 mm (millimeters) 34.128 cm (centimeters) 13.4362 in (inches) 1.1197 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.161 mm (millimeters) 0.0161 cm (centimeters) 0.0063 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 157 ppi (pixels per inch) 61 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 338 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 150 Hz (hertz) |
| Native - 144 Hz Overclock - 150 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 636.4 mm (millimeters) 63.64 cm (centimeters) 25.0551 in (inches) 2.0879 ft (feet) |
| Weight | 4.8 kg (kilograms) 10.58 lbs (pounds) |
| Width with stand | 636.4 mm (millimeters) 63.64 cm (centimeters) 25.0551 in (inches) 2.0879 ft (feet) |
| Height with stand | 417.9 mm (millimeters) 41.79 cm (centimeters) 16.4528 in (inches) 1.3711 ft (feet) |
| Depth with stand | 236.3 mm (millimeters) 23.63 cm (centimeters) 9.3031 in (inches) 0.7753 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.85 kg (kilograms) 15.1 lbs (pounds) |
| Stand depth | 236.3 mm (millimeters) 23.63 cm (centimeters) 9.3031 in (inches) 0.7753 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.2 (DSC) 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Acer ComfyView Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Display Stream Compression Flicker-free technology Game Assistant Gaming Mode Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE EAC FCC ISO 9241-307 NEMKO NOM RoHS WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |