Display: 47.6 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 7680 x 4320 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 600 cd/m²
Static contrast: 3500 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 240 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
Cores: 4
Dimensions: 1080.5 x 835.7 x 35.5 mm
Weight: 29.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Vizio |
| Series | E |
| Model | E480i-B2 |
| Model alias | QN65Q900RBFXZA |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 47.6 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.51 mm (millimeters) 142.851 cm (centimeters) 56.2406 in (inches) 4.6867 ft (feet) |
| Height | 592.92 mm (millimeters) 59.292 cm (centimeters) 23.3433 in (inches) 1.9453 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Pixel pitch | 0.186 mm (millimeters) 0.0186 cm (centimeters) 0.0073 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 137 ppi (pixels per inch) 53 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 127.12 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| DCI P3 | 100 % (percent) |
| Rec. 2020 | 72 % (percent) |
| Brightness | 600 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 4000 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3500 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR10+ HDR 4000 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 3 ms (milliseconds) 0.0030 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Input lag | 17 ms (milliseconds) 0.0170 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 240 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (average) | 220 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 370 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1080.5 mm (millimeters) 108.05 cm (centimeters) 42.5394 in (inches) 3.5449 ft (feet) |
| Height | 835.7 mm (millimeters) 83.57 cm (centimeters) 32.9016 in (inches) 2.7418 ft (feet) |
| Depth | 35.5 mm (millimeters) 3.55 cm (centimeters) 1.3976 in (inches) 0.1165 ft (feet) |
| Weight | 29.5 kg (kilograms) 65.04 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1452.9 mm (millimeters) 145.29 cm (centimeters) 57.2008 in (inches) 4.7667 ft (feet) |
| Height with stand | 899.2 mm (millimeters) 89.92 cm (centimeters) 35.4016 in (inches) 2.9501 ft (feet) |
| Depth with stand | 304.8 mm (millimeters) 30.48 cm (centimeters) 12 in (inches) 1 ft (feet) |
| Weight with stand | 30.5 kg (kilograms) 67.24 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) 2 x 10 W (watts) |
| Subwoofer | 2 x 10 W (watts) |
| 4.2 CH Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 1 A) 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x HDMI 2.1 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x RS232 (C) |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Anynet+ (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 8K AI Upscaling Auto Motion Plus Digital Clean View Extended PVR Light sensor Picture-in-Picture Q Color Q Contrast EliteMax Q HDR 24x Quantum Dot Color Quantum Processor 8K Ultimate 8K Dimming Ultra Black Elite Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) APE AIFF ALAC |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 RealVideo (.rv) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP7 VP8 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 40 °C (degrees Celsius) -4 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | One Connect Box One connect cable Smart remote control - TM1990A |