Display: 74.5 in, IPS, W-LED, 5120 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 86 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 75 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 1679.19 x 371 x 109.3 mm
Weight: 11.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Sceptre |
| Series | UltraSharp |
| Model | U750CV-UMRD |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 74.5 in (inches) |
| Diagonal | 1244.6 mm (millimeters) 124.46 cm (centimeters) 49 in (inches) 4.0833 ft (feet) |
| Width | 1198.08 mm (millimeters) 119.808 cm (centimeters) 47.1685 in (inches) 3.9307 ft (feet) |
| Height | 928.26 mm (millimeters) 92.826 cm (centimeters) 36.5457 in (inches) 3.0455 ft (feet) |
| Radius of curvature | 3800 mm (millimeters) 380 cm (centimeters) 149.606 in (inches) 12.4672 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM490DQ1-???? |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 3.556:1 |
| Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.234 mm (millimeters) 0.0234 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 108 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 178.52 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 75 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Maximum response time | 15 ms (milliseconds) 0.0150 s (seconds) |
| Input lag | 10 ms (milliseconds) 0.0100 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| CIE1976 - 90% CIE1931 - 75% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 25 kHz - 115 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 86 Hz (hertz) |
| 5120 x 1440 with 10-bit supported @ 60 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 3 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 60 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 230 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1679.19 mm (millimeters) 167.919 cm (centimeters) 66.1098 in (inches) 5.5092 ft (feet) |
| Height | 371 mm (millimeters) 37.1 cm (centimeters) 14.6063 in (inches) 1.2172 ft (feet) |
| Depth | 109.3 mm (millimeters) 10.93 cm (centimeters) 4.3031 in (inches) 0.3586 ft (feet) |
| Weight | 11.4 kg (kilograms) 25.13 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1215.1 mm (millimeters) 121.51 cm (centimeters) 47.8386 in (inches) 3.9865 ft (feet) |
| Height with stand | 458.6 mm (millimeters) 45.86 cm (centimeters) 18.0551 in (inches) 1.5046 ft (feet) |
| Depth with stand | 252.6 mm (millimeters) 25.26 cm (centimeters) 9.9449 in (inches) 0.8287 ft (feet) |
| Weight with stand | 17.2 kg (kilograms) 37.92 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 170 ° (degrees) |
| Right swivel | 170 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (charger - 5V/2.0A) 1 x USB 3.1 (Type-C) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Blue Light Filter Flicker-free technology Picture-by-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 RoHS TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 upstream cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |