Display: 84.6 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1300 : 1
Refresh rate: 60 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 80 %
Dimensions: 712.5 x 414.5 x 44.5 mm
Weight: 41.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Samsung |
| Series | Q60A |
| Model | QE85Q60A |
| Model alias | QE85Q60AAUXXC GQ85Q60AAUXZG |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 84.6 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.31 mm (millimeters) 69.731 cm (centimeters) 27.4531 in (inches) 2.2878 ft (feet) |
| Height | 392.23 mm (millimeters) 39.223 cm (centimeters) 15.4421 in (inches) 1.2868 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM315WR1-???? |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0071 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 140 ppi (pixels per inch) 55 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.61 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 80 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1300 : 1 |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Input lag | 9 ms (milliseconds) 0.0090 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 46 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 230 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 712.5 mm (millimeters) 71.25 cm (centimeters) 28.0512 in (inches) 2.3376 ft (feet) |
| Height | 414.5 mm (millimeters) 41.45 cm (centimeters) 16.3189 in (inches) 1.3599 ft (feet) |
| Depth | 44.5 mm (millimeters) 4.45 cm (centimeters) 1.752 in (inches) 0.146 ft (feet) |
| Weight | 41.5 kg (kilograms) 91.49 lbs (pounds) |
| Width with stand | 610.9 mm (millimeters) 61.09 cm (centimeters) 24.0512 in (inches) 2.0043 ft (feet) |
| Height with stand | 452.7 mm (millimeters) 45.27 cm (centimeters) 17.8228 in (inches) 1.4852 ft (feet) |
| Depth with stand | 157.6 mm (millimeters) 15.76 cm (centimeters) 6.2047 in (inches) 0.5171 ft (feet) |
| Weight with stand | 9.6 kg (kilograms) 21.16 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 30 ° (degrees) |
| Right swivel | 30 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.1 (Type-C - 90 W) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | DDC/CI Flicker-free technology Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CECP ENERGY STAR Epeat Gold RoHS compliant TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable USB Type-C cable USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |