Display: 47.6 in, TN, W-LED, 1600 x 900 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 600 : 1,
Dynamic contrast: 5000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 60 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1070 x 618 x 68 mm
Weight: 2.59 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | OLED 8 |
| Model | 48OLED809/12 |
| Model alias | 48OLED809 48OLED819 48OLED819/12 |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 47.6 in (inches) |
| Diagonal | 494 mm (millimeters) 49.4 cm (centimeters) 19.4488 in (inches) 1.6207 ft (feet) |
| Width | 433.92 mm (millimeters) 43.392 cm (centimeters) 17.0835 in (inches) 1.4236 ft (feet) |
| Height | 236.34 mm (millimeters) 23.634 cm (centimeters) 9.3047 in (inches) 0.7754 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Pixel pitch | 0.271 mm (millimeters) 0.0271 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 93 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 15.51 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 600 : 1 |
| Dynamic contrast | 5000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 70 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.16 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.23 W (watts) |
| Power consumption (average) | 16 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 20 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1070 mm (millimeters) 107 cm (centimeters) 42.126 in (inches) 3.5105 ft (feet) |
| Height | 618 mm (millimeters) 61.8 cm (centimeters) 24.3307 in (inches) 2.0276 ft (feet) |
| Depth | 68 mm (millimeters) 6.8 cm (centimeters) 2.6772 in (inches) 0.2231 ft (feet) |
| Weight | 2.59 kg (kilograms) 5.71 lbs (pounds) |
| Width with stand | 468 mm (millimeters) 46.8 cm (centimeters) 18.4252 in (inches) 1.5354 ft (feet) |
| Height with stand | 357 mm (millimeters) 35.7 cm (centimeters) 14.0551 in (inches) 1.1713 ft (feet) |
| Depth with stand | 218.1 mm (millimeters) 21.81 cm (centimeters) 8.5866 in (inches) 0.7156 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.82 kg (kilograms) 6.22 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x D-sub |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CSA EAC ENERGY STAR FCC Class B GEMS IS 1121 ISC KCC MEPS NOM PSB RCM SABS SASO TÜV/GS VCCI-B WHQL (Windows 10) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 65 °C (degrees Celsius) -4 °F - 149 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |