Display: 42.5 in, VA, W-LED, 2560 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 144 Hz
Adobe RGB: 95 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Nevir |
| Series | Pioneer S |
| Model | NVR-9001-434K2S-SM |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 819.84 mm (millimeters) 81.984 cm (centimeters) 32.2772 in (inches) 2.6898 ft (feet) |
| Height | 345.87 mm (millimeters) 34.587 cm (centimeters) 13.6169 in (inches) 1.1347 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.37:1 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels |
| Pixel pitch | 0.32 mm (millimeters) 0.032 cm (centimeters) 0.0126 in (inches) 0.0011 ft (feet) |
| Pixel density | 79 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| Adobe RGB (1998) | 95 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 2 ms (milliseconds) 0.0020 s (seconds) |
| Average response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Response time - 2 ms (Overdrive) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 60 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 969.7 mm (millimeters) 96.97 cm (centimeters) 38.1772 in (inches) 3.1814 ft (feet) |
| Width with stand | 850 mm (millimeters) 85 cm (centimeters) 33.4646 in (inches) 2.7887 ft (feet) |
| Height with stand | 500 mm (millimeters) 50 cm (centimeters) 19.685 in (inches) 1.6404 ft (feet) |
| Depth with stand | 240 mm (millimeters) 24 cm (centimeters) 9.4488 in (inches) 0.7874 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (Type-C) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue Light |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |