Display: 47.6 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 5000000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Dimensions: 1069 x 682 x 44 mm
Weight: 17.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Series | Lunis |
| Model | Lunis 48 FA85 OLED twin R |
| Model alias | MD 20840 |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 47.6 in (inches) |
| Diagonal | 1209 mm (millimeters) 120.9 cm (centimeters) 47.5984 in (inches) 3.9665 ft (feet) |
| Width | 1054.08 mm (millimeters) 105.408 cm (centimeters) 41.4992 in (inches) 3.4583 ft (feet) |
| Height | 592.92 mm (millimeters) 59.292 cm (centimeters) 23.3433 in (inches) 1.9453 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.206 mm (millimeters) 0.0206 cm (centimeters) 0.0081 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 61 ppi (pixels per inch) 24 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 85.73 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 5000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 7 ms (milliseconds) 0.0070 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.21 W (watts) |
| Power consumption (average) | 23 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1069 mm (millimeters) 106.9 cm (centimeters) 42.0866 in (inches) 3.5072 ft (feet) |
| Height | 682 mm (millimeters) 68.2 cm (centimeters) 26.8504 in (inches) 2.2375 ft (feet) |
| Depth | 44 mm (millimeters) 4.4 cm (centimeters) 1.7323 in (inches) 0.1444 ft (feet) |
| Weight | 17.3 kg (kilograms) 38.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Height with stand | 407 mm (millimeters) 40.7 cm (centimeters) 16.0236 in (inches) 1.3353 ft (feet) |
| Depth with stand | 216 mm (millimeters) 21.6 cm (centimeters) 8.5039 in (inches) 0.7087 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.9 kg (kilograms) 8.6 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Dual speakers |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |