Display: 42.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1200 : 1,
Dynamic contrast: 40000000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 731 x 436 x 82 mm
Weight: 13.7 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Series | Taris |
| Model | Taris 43 TY90 twin R |
| Model alias | Taris 43 TY84 twin R |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 940.896 mm (millimeters) 94.0896 cm (centimeters) 37.0431 in (inches) 3.0869 ft (feet) |
| Height | 529.25 mm (millimeters) 52.925 cm (centimeters) 20.8366 in (inches) 1.7364 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.364 mm (millimeters) 0.0364 cm (centimeters) 0.0143 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 51 ppi (pixels per inch) 20 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 156.24 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1200 : 1 |
| Dynamic contrast | 40000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 82 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.21 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 40 W (watts) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 731 mm (millimeters) 73.1 cm (centimeters) 28.7795 in (inches) 2.3983 ft (feet) |
| Height | 436 mm (millimeters) 43.6 cm (centimeters) 17.1654 in (inches) 1.4304 ft (feet) |
| Depth | 82 mm (millimeters) 8.2 cm (centimeters) 3.2283 in (inches) 0.269 ft (feet) |
| Weight | 13.7 kg (kilograms) 30.2 lbs (pounds) |
| Width with stand | 731 mm (millimeters) 73.1 cm (centimeters) 28.7795 in (inches) 2.3983 ft (feet) |
| Height with stand | 469 mm (millimeters) 46.9 cm (centimeters) 18.4646 in (inches) 1.5387 ft (feet) |
| Depth with stand | 186 mm (millimeters) 18.6 cm (centimeters) 7.3228 in (inches) 0.6102 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.2 kg (kilograms) 11.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE ENERGY STAR eStandby FCC Class B ISO9241-307 Class II Reach RoHS WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |