Display: 48.5 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 545.85 x 692 x 82 mm
Weight: 2.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz |
| Series | ED2 |
| Model | Alegra 49 TY86 UHD twin R |
| Model alias | ED242QR wi |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.5 in (inches) |
| Diagonal | 1231 mm (millimeters) 123.1 cm (centimeters) 48.4646 in (inches) 4.0387 ft (feet) |
| Width | 1073.78 mm (millimeters) 107.378 cm (centimeters) 42.2748 in (inches) 3.5229 ft (feet) |
| Height | 293.285 mm (millimeters) 29.3285 cm (centimeters) 11.5467 in (inches) 0.9622 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 45 ppi (pixels per inch) 17 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.37 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 27 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 36 W (watts) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 545.85 mm (millimeters) 54.585 cm (centimeters) 21.4902 in (inches) 1.7908 ft (feet) |
| Height | 692 mm (millimeters) 69.2 cm (centimeters) 27.2441 in (inches) 2.2703 ft (feet) |
| Depth | 82 mm (millimeters) 8.2 cm (centimeters) 3.2283 in (inches) 0.269 ft (feet) |
| Weight | 2.5 kg (kilograms) 5.51 lbs (pounds) |
| Width with stand | 545.85 mm (millimeters) 54.585 cm (centimeters) 21.4902 in (inches) 1.7908 ft (feet) |
| Height with stand | 404 mm (millimeters) 40.4 cm (centimeters) 15.9055 in (inches) 1.3255 ft (feet) |
| Depth with stand | 194 mm (millimeters) 19.4 cm (centimeters) 7.6378 in (inches) 0.6365 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.36 kg (kilograms) 7.41 lbs (pounds) |
| Colors | White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Blue Light Filter Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP TCO Certified Displays |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |