Display: 49.5 in, VA, Direct LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 200 PPI (Picture Performance Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-T2 HD
SoC: NovaTek NT72461
Cores: 1
Dimensions: 1127.5 x 653 x 85.9 mm
Weight: 11.2 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MQE7600 |
| Model | 50MQE7600 |
| Model alias | 50MQE7600Z |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 49.5 in (inches) |
| Diagonal | 1257 mm (millimeters) 125.7 cm (centimeters) 49.4882 in (inches) 4.124 ft (feet) |
| Width | 1095.84 mm (millimeters) 109.584 cm (centimeters) 43.1433 in (inches) 3.5953 ft (feet) |
| Height | 616.41 mm (millimeters) 61.641 cm (centimeters) 24.2681 in (inches) 2.0223 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.571 mm (millimeters) 0.0571 cm (centimeters) 0.0225 in (inches) 0.0019 ft (feet) |
| Pixel density | 44 ppi (pixels per inch) 17 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.75 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Glossy |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Picture Performance Index |
| Interpolation value | 200 |
| Interpolation measurement unit | PPI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 51 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1127.5 mm (millimeters) 112.75 cm (centimeters) 44.3898 in (inches) 3.6991 ft (feet) |
| Height | 653 mm (millimeters) 65.3 cm (centimeters) 25.7087 in (inches) 2.1424 ft (feet) |
| Depth | 85.9 mm (millimeters) 8.59 cm (centimeters) 3.3819 in (inches) 0.2818 ft (feet) |
| Weight | 11.2 kg (kilograms) 24.69 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1127.5 mm (millimeters) 112.75 cm (centimeters) 44.3898 in (inches) 3.6991 ft (feet) |
| Height with stand | 679 mm (millimeters) 67.9 cm (centimeters) 26.7323 in (inches) 2.2277 ft (feet) |
| Depth with stand | 241.4 mm (millimeters) 24.14 cm (centimeters) 9.5039 in (inches) 0.792 ft (feet) |
| Weight with stand | 11.4 kg (kilograms) 25.13 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 938 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-T2 HD |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | NovaTek NT72461 |
| CPU cores | 1 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Clear Sound Incredible Surround |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 2 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Micro Dimming Pixel Plus HD |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP MPO BMS JPS PNS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 WMV (Windows Media Video, .wmv) WMV9 (Windows Media Video 9, .wmv) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |