Display: 64.5 in, IPS, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 600 BMR (Backlight Motion Rate)
TV tuner: DVB-T, Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Dimensions: 1448 x 837 x 71 mm
Weight: 17.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Panasonic |
| Series | MUC7000 |
| Model | 65MUC7000 |
| Model alias | TX-32FSW504S |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 1428.48 mm (millimeters) 142.848 cm (centimeters) 56.2394 in (inches) 4.6866 ft (feet) |
| Height | 392.554 mm (millimeters) 39.2554 cm (centimeters) 15.4549 in (inches) 1.2879 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 1.046 mm (millimeters) 0.1046 cm (centimeters) 0.0412 in (inches) 0.0034 ft (feet) |
| Pixel density | 24 ppi (pixels per inch) 9 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 22.61 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Backlight Motion Rate |
| Interpolation value | 600 |
| Interpolation measurement unit | BMR |
| TX-32FSW504S - 800 Hz BMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 39 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 69 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1448 mm (millimeters) 144.8 cm (centimeters) 57.0079 in (inches) 4.7507 ft (feet) |
| Height | 837 mm (millimeters) 83.7 cm (centimeters) 32.9528 in (inches) 2.7461 ft (feet) |
| Depth | 71 mm (millimeters) 7.1 cm (centimeters) 2.7953 in (inches) 0.2329 ft (feet) |
| Weight | 17.6 kg (kilograms) 38.8 lbs (pounds) |
| Width with stand | 733 mm (millimeters) 73.3 cm (centimeters) 28.8583 in (inches) 2.4049 ft (feet) |
| Height with stand | 474 mm (millimeters) 47.4 cm (centimeters) 18.6614 in (inches) 1.5551 ft (feet) |
| Depth with stand | 148 mm (millimeters) 14.8 cm (centimeters) 5.8268 in (inches) 0.4856 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.5 kg (kilograms) 14.33 lbs (pounds) |
| Colors | Black Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | DVB-T Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | my Home Screen 3.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Cinema Suround |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) Viera Link (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive Backlight Dimming Bright Panel HDR Brightness Enhancer High Contrast Light sensor Picture-and-Text PVR Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |