Display: 42.6 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 260 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 60 Hz
sRGB: 99 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 538.8 x 321.9 x 45.1 mm
Weight: 3.48 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MUC7000 |
| Model | 43MUC7000 |
| Model alias | 5FT13A8 |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.6 in (inches) |
| Diagonal | 604.7 mm (millimeters) 60.47 cm (centimeters) 23.8071 in (inches) 1.9839 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 51 ppi (pixels per inch) 20 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 287.29 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 260 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 40 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 55 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 23 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 538.8 mm (millimeters) 53.88 cm (centimeters) 21.2126 in (inches) 1.7677 ft (feet) |
| Height | 321.9 mm (millimeters) 32.19 cm (centimeters) 12.6732 in (inches) 1.0561 ft (feet) |
| Depth | 45.1 mm (millimeters) 4.51 cm (centimeters) 1.7756 in (inches) 0.148 ft (feet) |
| Weight | 3.48 kg (kilograms) 7.67 lbs (pounds) |
| Width with stand | 538.8 mm (millimeters) 53.88 cm (centimeters) 21.2126 in (inches) 1.7677 ft (feet) |
| Height with stand | 463 mm (millimeters) 46.3 cm (centimeters) 18.2283 in (inches) 1.519 ft (feet) |
| Depth with stand | 205 mm (millimeters) 20.5 cm (centimeters) 8.0709 in (inches) 0.6726 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.8 kg (kilograms) 12.79 lbs (pounds) |
| Box width | 645 mm (millimeters) 64.5 cm (centimeters) 25.3937 in (inches) 2.1161 ft (feet) |
| Box height | 285 mm (millimeters) 28.5 cm (centimeters) 11.2205 in (inches) 0.935 ft (feet) |
| Box depth | 420 mm (millimeters) 42 cm (centimeters) 16.5354 in (inches) 1.378 ft (feet) |
| Box weight | 9.8 kg (kilograms) 21.61 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 22 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (upstream) 2 x USB 3.1 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CECP CEL Grade 1 CSA EAC EEI ENERGY STAR 7.0 Epeat Silver eStandby FCC Class B IS 1121 ISC KCC MEPS NOM PSB RCM S mark SASO TÜV/GS TÜV/S UL/CSA VCCI-B WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 65 °C (degrees Celsius) -4 °F - 149 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable USB 3.0 cable |