Display: 40 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 892 x 310.4 x 66.5 mm
Weight: 5.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | MTC6100 |
| Model | 40MTC6100 |
| Model alias | 40MTC6100Z |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 40 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 476.64 mm (millimeters) 47.664 cm (centimeters) 18.7654 in (inches) 1.5638 ft (feet) |
| Height | 485.352 mm (millimeters) 48.5352 cm (centimeters) 19.1083 in (inches) 1.5924 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 102 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.55 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Dual-point optical touch |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 24 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 18 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 43 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 892 mm (millimeters) 89.2 cm (centimeters) 35.1181 in (inches) 2.9265 ft (feet) |
| Height | 310.4 mm (millimeters) 31.04 cm (centimeters) 12.2205 in (inches) 1.0184 ft (feet) |
| Depth | 66.5 mm (millimeters) 6.65 cm (centimeters) 2.6181 in (inches) 0.2182 ft (feet) |
| Weight | 5.1 kg (kilograms) 11.24 lbs (pounds) |
| Width with stand | 511.5 mm (millimeters) 51.15 cm (centimeters) 20.1378 in (inches) 1.6781 ft (feet) |
| Height with stand | 364.6 mm (millimeters) 36.46 cm (centimeters) 14.3543 in (inches) 1.1962 ft (feet) |
| Depth with stand | 240 mm (millimeters) 24 cm (centimeters) 9.4488 in (inches) 0.7874 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.9 kg (kilograms) 10.8 lbs (pounds) |
| Box width | 570 mm (millimeters) 57 cm (centimeters) 22.4409 in (inches) 1.8701 ft (feet) |
| Box height | 427 mm (millimeters) 42.7 cm (centimeters) 16.811 in (inches) 1.4009 ft (feet) |
| Box depth | 214 mm (millimeters) 21.4 cm (centimeters) 8.4252 in (inches) 0.7021 ft (feet) |
| Box weight | 6.45 kg (kilograms) 14.22 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 2 x USB 2.0 (downstream) 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB CCC CE CEL Level 1 CU EAC ENERGY STAR EMC ErP eStandby FCC Class B RoHS VCCI WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable D-sub cable DVI-D cable USB cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |