Display: 54.6 in, IPS, W-LED, 1280 x 1024 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 432 x 741 x 54.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Metz Blue |
| Series | S9A |
| Model | 55S9A62A |
| Model alias | T1932MSC-W5AG |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 480 mm (millimeters) 48 cm (centimeters) 18.8976 in (inches) 1.5748 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 299.82 mm (millimeters) 29.982 cm (centimeters) 11.8039 in (inches) 0.9837 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.25:1 5:4 |
| Resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Pixel pitch | 0.293 mm (millimeters) 0.0293 cm (centimeters) 0.0115 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 26 ppi (pixels per inch) 10 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 113.29 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Scratch resistance 10-point Multi-touch Control Touch technology - Capacitive |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 31 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 2 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 2 W (watts) |
| Power consumption (average) | 25 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 33 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 432 mm (millimeters) 43.2 cm (centimeters) 17.0079 in (inches) 1.4173 ft (feet) |
| Height | 741 mm (millimeters) 74.1 cm (centimeters) 29.1732 in (inches) 2.4311 ft (feet) |
| Depth | 54.5 mm (millimeters) 5.45 cm (centimeters) 2.1457 in (inches) 0.1788 ft (feet) |
| Width with stand | 432 mm (millimeters) 43.2 cm (centimeters) 17.0079 in (inches) 1.4173 ft (feet) |
| Height with stand | 391 mm (millimeters) 39.1 cm (centimeters) 15.3937 in (inches) 1.2828 ft (feet) |
| Depth with stand | 219 mm (millimeters) 21.9 cm (centimeters) 8.622 in (inches) 0.7185 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.9 kg (kilograms) 15.21 lbs (pounds) |
| Colors | Black White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 90 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ENERGY STAR PSE TÜV/GS VCCI-B |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable DisplayPort cable HDMI cable USB cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | IP54 Anti-theft stand lock slot - Kensington |