Display: 54.6 in, TN, W-LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 200 cd/m²
Static contrast: 600 : 1,
Dynamic contrast: 10000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Weight: 18.9 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | BX |
| Model | OLED55BX6LB |
| Model alias | OLED55BX6LA OLED55BX3LA OLED55BX9LA OLED55BX9LB |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 409.8 mm (millimeters) 40.98 cm (centimeters) 16.1339 in (inches) 1.3445 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.3 mm (millimeters) 0.03 cm (centimeters) 0.0118 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 84 ppi (pixels per inch) 33 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 200 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 600 : 1 |
| Dynamic contrast | 10000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 61 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 2.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.21 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.28 W (watts) |
| Power consumption (average) | 10.1 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1228 mm (millimeters) 122.8 cm (centimeters) 48.3465 in (inches) 4.0289 ft (feet) |
| Depth | 46.9 mm (millimeters) 4.69 cm (centimeters) 1.8465 in (inches) 0.1539 ft (feet) |
| Weight | 18.9 kg (kilograms) 41.67 lbs (pounds) |
| Width with stand | 442 mm (millimeters) 44.2 cm (centimeters) 17.4016 in (inches) 1.4501 ft (feet) |
| Height with stand | 344 mm (millimeters) 34.4 cm (centimeters) 13.5433 in (inches) 1.1286 ft (feet) |
| Depth with stand | 185 mm (millimeters) 18.5 cm (centimeters) 7.2835 in (inches) 0.607 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.5 kg (kilograms) 5.51 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE ENERGY STAR 6.0 eStandby FCC Class B ISO9241-307 Class II Reach RoHS WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |