Display: 64.5 in, IPS, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 1200 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 120 PMR (Perfect Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Dimensions: 551.2 x 332.7 x 71.1 mm
Weight: 2.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ620 |
| Model | 65UJ6200 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 609.6 mm (millimeters) 60.96 cm (centimeters) 24 in (inches) 2 ft (feet) |
| Width | 531.375 mm (millimeters) 53.1375 cm (centimeters) 20.9203 in (inches) 1.7434 ft (feet) |
| Height | 298.752 mm (millimeters) 29.8752 cm (centimeters) 11.7619 in (inches) 0.9802 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.389 mm (millimeters) 0.0389 cm (centimeters) 0.0153 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 65 ppi (pixels per inch) 25 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 86.57 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 1200 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Perfect Motion Rate |
| Interpolation value | 120 |
| Interpolation measurement unit | PMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 40 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 551.2 mm (millimeters) 55.12 cm (centimeters) 21.7008 in (inches) 1.8084 ft (feet) |
| Height | 332.7 mm (millimeters) 33.27 cm (centimeters) 13.0984 in (inches) 1.0915 ft (feet) |
| Depth | 71.1 mm (millimeters) 7.11 cm (centimeters) 2.7992 in (inches) 0.2333 ft (feet) |
| Weight | 2.4 kg (kilograms) 5.29 lbs (pounds) |
| Width with stand | 551.2 mm (millimeters) 55.12 cm (centimeters) 21.7008 in (inches) 1.8084 ft (feet) |
| Height with stand | 345.4 mm (millimeters) 34.54 cm (centimeters) 13.5984 in (inches) 1.1332 ft (feet) |
| Depth with stand | 119.4 mm (millimeters) 11.94 cm (centimeters) 4.7008 in (inches) 0.3917 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.5 kg (kilograms) 5.51 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2.5 W (watts) |
| Dolby Audio |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 2 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) (CVBS) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Black Scetch Color Enhancement Digital Noise Reduction Dynamic Contrast Gamma Macro Dimming Pixel Plus Ultra HD |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP MPO BMS JPS PNS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 WMV (Windows Media Video, .wmv) WMV9 (Windows Media Video 9, .wmv) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 40 °C (degrees Celsius) 41 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |