Display: 59.5 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 240 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Cores: 4
Dimensions: 1358.9 x 1051.6 x 63.5 mm
Weight: 17.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ630 |
| Model | 60UJ6300 |
| Model alias | QN82Q8FNBFXZA |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 59.5 in (inches) |
| Diagonal | 2082.8 mm (millimeters) 208.28 cm (centimeters) 82 in (inches) 6.8333 ft (feet) |
| Width | 1815.32 mm (millimeters) 181.532 cm (centimeters) 71.4692 in (inches) 5.9558 ft (feet) |
| Height | 1021.12 mm (millimeters) 102.112 cm (centimeters) 40.2014 in (inches) 3.3501 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.473 mm (millimeters) 0.0473 cm (centimeters) 0.0186 in (inches) 0.0016 ft (feet) |
| Pixel density | 54 ppi (pixels per inch) 21 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 129.71 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| HDR | HDR10 HDR10+ HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Local dimming - 40 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 240 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 130 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 300 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1358.9 mm (millimeters) 135.89 cm (centimeters) 53.5 in (inches) 4.4583 ft (feet) |
| Height | 1051.6 mm (millimeters) 105.16 cm (centimeters) 41.4016 in (inches) 3.4501 ft (feet) |
| Depth | 63.5 mm (millimeters) 6.35 cm (centimeters) 2.5 in (inches) 0.2083 ft (feet) |
| Weight | 17.4 kg (kilograms) 38.36 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1831.3 mm (millimeters) 183.13 cm (centimeters) 72.0984 in (inches) 6.0082 ft (feet) |
| Height with stand | 1140.5 mm (millimeters) 114.05 cm (centimeters) 44.9016 in (inches) 3.7418 ft (feet) |
| Depth with stand | 386.1 mm (millimeters) 38.61 cm (centimeters) 15.2008 in (inches) 1.2667 ft (feet) |
| Weight with stand | 48.5 kg (kilograms) 106.92 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 600 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) 2 x 10 W (watts) |
| 4.1 CH Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x RS232 (C) |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 Anynet+ (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology (1080p @ 48 Hz - 120 Hz; 4K @ 48 Hz - 60 Hz) Contrast Enhancer Digital Clean View DIRECTV Extended PVR Light sensor Q Color Q Engine Q HDR Elite Quantum Dot Color Supreme UHD Dimming UHD Upscaling Ultra Black Elite Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG MPO BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) APE AIFF ALAC |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 RealVideo (.rv) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP7 VP8 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Smart remote control - TM1850A |