Display: 54.6 in, VA, W-LED, 3840 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 450 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 1242.1 x 369.7 x 91.4 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UJ620 |
| Model | ROG Strix XG49VQ |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1244.6 mm (millimeters) 124.46 cm (centimeters) 49 in (inches) 4.0833 ft (feet) |
| Width | 1195.78 mm (millimeters) 119.578 cm (centimeters) 47.078 in (inches) 3.9232 ft (feet) |
| Height | 336.31 mm (millimeters) 33.631 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 3.556:1 |
| Resolution | 3840 x 1080 pixels |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 87.58 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Input lag | 10 ms (milliseconds) 0.0100 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 167 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 30 W (watts) |
| Power consumption (average) | 47 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 82 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1242.1 mm (millimeters) 124.21 cm (centimeters) 48.9016 in (inches) 4.0751 ft (feet) |
| Height | 369.7 mm (millimeters) 36.97 cm (centimeters) 14.5551 in (inches) 1.2129 ft (feet) |
| Depth | 91.4 mm (millimeters) 9.14 cm (centimeters) 3.5984 in (inches) 0.2999 ft (feet) |
| Width with stand | 1193.33 mm (millimeters) 119.333 cm (centimeters) 46.9815 in (inches) 3.9151 ft (feet) |
| Height with stand | 409.1 mm (millimeters) 40.91 cm (centimeters) 16.1063 in (inches) 1.3422 ft (feet) |
| Depth with stand | 344.74 mm (millimeters) 34.474 cm (centimeters) 13.5724 in (inches) 1.131 ft (feet) |
| Weight with stand | 13.3 kg (kilograms) 29.32 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 16 ° (degrees) |
| Right swivel | 16 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 5-way OSD joystick AMD FreeSync 2 technology Flicker-free technology GameFast Input technology GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) GameVisual Low Blue Light Picture-by-Picture Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI C-Tick CB CCC CE CU ENERGY STAR 7.0 ErP FCC J-MOSS RoHS TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 40 °C (degrees Celsius) 41 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |