Display: 59.5 in, AMVA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 12000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 1348 x 782 x 58.5 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UH615 |
| Model | 60UH615V |
| Model alias | 60UH6157 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 59.5 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 1317.31 mm (millimeters) 131.731 cm (centimeters) 51.8626 in (inches) 4.3219 ft (feet) |
| Height | 740.988 mm (millimeters) 74.0988 cm (centimeters) 29.1728 in (inches) 2.4311 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel type | AMVA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 37 ppi (pixels per inch) 14 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.6 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 12000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Glossy |
| Touch technology - optical |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 28.3 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 41 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1348 mm (millimeters) 134.8 cm (centimeters) 53.0709 in (inches) 4.4226 ft (feet) |
| Height | 782 mm (millimeters) 78.2 cm (centimeters) 30.7874 in (inches) 2.5656 ft (feet) |
| Depth | 58.5 mm (millimeters) 5.85 cm (centimeters) 2.3031 in (inches) 0.1919 ft (feet) |
| Width with stand | 659.5 mm (millimeters) 65.95 cm (centimeters) 25.9646 in (inches) 2.1637 ft (feet) |
| Height with stand | 444 mm (millimeters) 44.4 cm (centimeters) 17.4803 in (inches) 1.4567 ft (feet) |
| Depth with stand | 220.5 mm (millimeters) 22.05 cm (centimeters) 8.6811 in (inches) 0.7234 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.4 kg (kilograms) 16.31 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 3 ° (degrees) |
| Backward tilt | 73 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 2 x USB 2.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | EcoModes Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ENERGY STAR PSE TÜV/GS VCCI-B |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable HDMI cable USB cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |