Display: 115.5 in, VA, Mini LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
Frame interpolation: 480 MR (Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM, ATSC 3.0
SoC: MediaTek Pentonic 800 (MT9655)
CPU: ARM Cortex-A73, 1800 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 2590 x 1486 x 40.6 mm
Weight: 97.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | U7SG |
| Model | 116U7SG |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 115.5 in (inches) |
| Diagonal | 2930 mm (millimeters) 293 cm (centimeters) 115.354 in (inches) 9.6129 ft (feet) |
| Width | 2553.72 mm (millimeters) 255.372 cm (centimeters) 100.54 in (inches) 8.3783 ft (feet) |
| Height | 1436.46 mm (millimeters) 143.647 cm (centimeters) 56.5538 in (inches) 4.7128 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.665 mm (millimeters) 0.0665 cm (centimeters) 0.0262 in (inches) 0.0022 ft (feet) |
| Pixel density | 38 ppi (pixels per inch) 14 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 95.31 % (percent) |
| Backlight | Mini LED |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Peak brightness | 3000 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | Dolby Vision Dolby Vision IQ HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ HDR10+ Adaptive HDR10+ Gaming Dolby Vision Gaming |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| Hisense ULED Hi-QLED Mini LED Pro Full Array Local Dimming Anti-Reflection |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| Game Booster - 330 Hz |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 480 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 850 kWh (kilowatt-hours) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 2590 mm (millimeters) 259 cm (centimeters) 101.969 in (inches) 8.4974 ft (feet) |
| Height | 1486 mm (millimeters) 148.6 cm (centimeters) 58.5039 in (inches) 4.8753 ft (feet) |
| Depth | 40.6 mm (millimeters) 4.06 cm (centimeters) 1.5984 in (inches) 0.1332 ft (feet) |
| Weight | 97.8 kg (kilograms) 215.61 lbs (pounds) |
| Width with stand | 2590 mm (millimeters) 259 cm (centimeters) 101.969 in (inches) 8.4974 ft (feet) |
| Height with stand | 1542 mm (millimeters) 154.2 cm (centimeters) 60.7087 in (inches) 5.0591 ft (feet) |
| Depth with stand | 488 mm (millimeters) 48.8 cm (centimeters) 19.2126 in (inches) 1.601 ft (feet) |
| Weight with stand | 100.8 kg (kilograms) 222.23 lbs (pounds) |
| Box width | 2900 mm (millimeters) 290 cm (centimeters) 114.173 in (inches) 9.5144 ft (feet) |
| Box height | 1750 mm (millimeters) 175 cm (centimeters) 68.8976 in (inches) 5.7415 ft (feet) |
| Box depth | 285 mm (millimeters) 28.5 cm (centimeters) 11.2205 in (inches) 0.935 ft (feet) |
| Box weight | 169 kg (kilograms) 372.58 lbs (pounds) |
| Stand width | 1981 mm (millimeters) 198.1 cm (centimeters) 77.9921 in (inches) 6.4993 ft (feet) |
| Stand depth | 488 mm (millimeters) 48.8 cm (centimeters) 19.2126 in (inches) 1.601 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 800x600 |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Adjustable stand width - 825.5 - 1981 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM ATSC 3.0 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View AI Engine Pro (4K) |
| SoC | MediaTek Pentonic 800 (MT9655) |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1800 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC1 |
| GPU cores | 1 |
| RAM type | DDR4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Google TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| 6.2.2 CH AI Sound Dolby Atmos |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) 802.11ax (IEEE 802.11ax, Wi-Fi 6) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.4 Anyview Cast |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-C; upstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.1 (CEC) 1 x Cable/Antenna In (F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) Enhanced Audio Return Channel (eARC) on HDMI 3 High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) High Frame Rate (HFR) Variable Refresh Rate (VRR) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI 4K upscaling AI Detail Enhancement AI Energy AI HDR Enhancement AI Light Sensor AI Picture AI Scenario AI Smooth Motion AI Sports Mode Alexa AMD FreeSync Premium Pro Apple AirPlay Apple HomeKit ConnectLife Chromecast built-in Digital Noise Reduction Disney+ Dynamic Tone Mapping Pro Far-field Voice Recognition Filmmaker Mode Game Booster 330 Hz Game Mode Ultra Game Bar Google Assistant Google Cast Google Gemini IMAX Enhanced Matter Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Pantone Validated Prime Video Quantum Dot Color Smart Home Ready Total Ambient Adaptive Total HDR Solution Voice Command Wide Color Gamut YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 VC-1 VP8 VP9 WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid AV1 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Backlit voice remote control with G-sensor |