Display: 136 in, Micro LED, 3840 x 2160 pixels
Brightness: 4800 cd/m²
Static contrast: 20000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 120 Hz
SoC: MediaTek Pentonic 800 (MT9655)
CPU: ARM Cortex-A73, 1800 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 3000 x 1775 x 35.3 mm
Weight: 145 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Model | 136MX |
| Model alias | 136MXQ 136MXQTUK |
| Model year | 2025 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 136 in (inches) |
| Diagonal | 3440 mm (millimeters) 344 cm (centimeters) 135.433 in (inches) 11.2861 ft (feet) |
| Width | 2998.22 mm (millimeters) 299.822 cm (centimeters) 118.04 in (inches) 9.8367 ft (feet) |
| Height | 1686.5 mm (millimeters) 168.65 cm (centimeters) 66.3976 in (inches) 5.5331 ft (feet) |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.781 mm (millimeters) 0.0781 cm (centimeters) 0.0307 in (inches) 0.0026 ft (feet) |
| Pixel density | 33 ppi (pixels per inch) 12 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 94.96 % (percent) |
| Backlight | Micro LED |
| Rec. 2020 | 90 % (percent) |
| Brightness | 4800 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 10000 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 20000 : 1 |
| HDR | HDR HDR10 HDR10+ HDR10+ Adaptive HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision Dolby Vision IQ |
| Coating | Anti-glare/Matte |
| 4K TriChroma MicroLED MicroLED Anti-Glare |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 110 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 2700 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 3000 mm (millimeters) 300 cm (centimeters) 118.11 in (inches) 9.8425 ft (feet) |
| Height | 1775 mm (millimeters) 177.5 cm (centimeters) 69.8819 in (inches) 5.8235 ft (feet) |
| Depth | 35.3 mm (millimeters) 3.53 cm (centimeters) 1.3898 in (inches) 0.1158 ft (feet) |
| Weight | 145 kg (kilograms) 319.67 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| No tuner One-cable feature for DVB-S |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Processor brand name | Hi-View AI Engine Pro (4K) |
| SoC | MediaTek Pentonic 800 (MT9655) |
| Processor (CPU) | ARM Cortex-A73 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1800 MHz (megahertz) |
| GPU | ARM Mali-G57 MC1 |
| GPU cores | 1 |
| RAM type | DDR4 |
| H7 AI picture optimization chip |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | VIDAA U9 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 20 W (watts) 2 x 10 W (watts) 2 x 20 W (watts) |
| Subwoofer | 2 x 10 W (watts) |
| 120W 5.1.2 Cine Stage X Surround AI Sound Dolby Atmos DTS Virtual: X DTS: X Tuned by Devialet WiSA Soundsent Certified |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.1 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x CI+ |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) Enhanced Audio Return Channel (eARC) High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) High Frame Rate (HFR) Variable Refresh Rate (VRR) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AI 4K Upscaling AI Eco AI Picture AI Scenario Alexa built-in Apple AirPlay 2 Apple TV Disney+ EyeCare Plus Filmmaker Mode Game Bar Game Mode Pro Google Smart Home IMAX Enhanced Motion Estimation Motion Compensation (MEMC) Netflix Pantone Validated Pantone Skintone Validated Prime Video VIDAA Voice Wide Viewing Angle YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP MPO |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) MP4 MP2 |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP8 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid AV1 FLV MOV OGM |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -15 °C - 45 °C (degrees Celsius) 5 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 70 % (percent) |