Display: 54.6 in, VA, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 150 °
Brightness: 330 cd/m²
Static contrast: 3500 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 800 SMR (Smart Motion Rate)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-C
SoC: MediaTek MT5657MCEJ
Cores: 4
Dimensions: 1239 x 717 x 83 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Hisense |
| Series | K321 |
| Model | 55K321 |
| Model alias | 55K321ST2 LTDN55K321UWTSEU |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 54.6 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Hisense |
| Panel model | HD550DU-B51 |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 80 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.64 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| DCI P3 | 83 % (percent) |
| Brightness | 330 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 150 ° (degrees) |
| Minimum response time | 6.5 ms (milliseconds) 0.0065 s (seconds) |
| Input lag | 54 ms (milliseconds) 0.0540 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Smart Motion Rate |
| Interpolation value | 800 |
| Interpolation measurement unit | SMR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 110 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1239 mm (millimeters) 123.9 cm (centimeters) 48.7795 in (inches) 4.065 ft (feet) |
| Height | 717 mm (millimeters) 71.7 cm (centimeters) 28.2283 in (inches) 2.3524 ft (feet) |
| Depth | 83 mm (millimeters) 8.3 cm (centimeters) 3.2677 in (inches) 0.2723 ft (feet) |
| Width with stand | 1239 mm (millimeters) 123.9 cm (centimeters) 48.7795 in (inches) 4.065 ft (feet) |
| Height with stand | 858 mm (millimeters) 85.8 cm (centimeters) 33.7795 in (inches) 2.815 ft (feet) |
| Depth with stand | 177 mm (millimeters) 17.7 cm (centimeters) 6.9685 in (inches) 0.5807 ft (feet) |
| Weight with stand | 17.3 kg (kilograms) 38.14 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-S2 DVB-T DVB-T2 DVB-S DVB-C |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | MediaTek MT5657MCEJ |
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | VIDAA 1.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 1 A) 1 x Ethernet RJ45 1 x HDMI 1.4 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC; MHL) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | PVR Ultra HD Upscaling |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - EN2D27 |