Display: 42.6 in, VA, LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 230 cd/m²
Static contrast: 5000 : 1,
Dynamic contrast: 25000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 3600 CMP (Clear Motion Picture)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C
Cores: 4
RAM: 512 MB
Storage: 8 GB
Dimensions: 970.14 x 563.92 x 91 mm
Weight: 6.45 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Continental Edison |
| Model | CELED43420B6 |
| Model alias | CELED 43420B6 |
| Model year | 2020 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42.6 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.245 mm (millimeters) 0.0245 cm (centimeters) 0.0096 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 103 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.08 % (percent) |
| Backlight | LED |
| Brightness | 230 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 5000 : 1 |
| Dynamic contrast | 25000 : 1 |
| HDR | HDR HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Clear Motion Picture |
| Interpolation value | 3600 |
| Interpolation measurement unit | CMP |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 67 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 80 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 98 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 970.14 mm (millimeters) 97.014 cm (centimeters) 38.1945 in (inches) 3.1829 ft (feet) |
| Height | 563.92 mm (millimeters) 56.392 cm (centimeters) 22.2016 in (inches) 1.8501 ft (feet) |
| Depth | 91 mm (millimeters) 9.1 cm (centimeters) 3.5827 in (inches) 0.2986 ft (feet) |
| Weight | 6.45 kg (kilograms) 14.22 lbs (pounds) |
| Width with stand | 970.14 mm (millimeters) 97.014 cm (centimeters) 38.1945 in (inches) 3.1829 ft (feet) |
| Height with stand | 610.39 mm (millimeters) 61.039 cm (centimeters) 24.0311 in (inches) 2.0026 ft (feet) |
| Depth with stand | 208.09 mm (millimeters) 20.809 cm (centimeters) 8.1925 in (inches) 0.6827 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.5 kg (kilograms) 14.33 lbs (pounds) |
| Box width | 1028 mm (millimeters) 102.8 cm (centimeters) 40.4724 in (inches) 3.3727 ft (feet) |
| Box height | 637 mm (millimeters) 63.7 cm (centimeters) 25.0787 in (inches) 2.0899 ft (feet) |
| Box depth | 129 mm (millimeters) 12.9 cm (centimeters) 5.0787 in (inches) 0.4232 ft (feet) |
| Box weight | 8.5 kg (kilograms) 18.74 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
| RAM capacity | 512 MB (megabytes) |
| RAM type | DDR3 |
| Storage | 8 GB (gigabytes) |
| eMMC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
| Dolby Digital |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 1 x D-sub 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Netflix PVR YouTube |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MPEG-4 VOB (Video Object, .VOB) MPG |