Display: 23.6 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 49 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 539 x 320 x 52 mm
Weight: 4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Pioneer S |
| Model | YZ2437 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.6 in (inches) |
| Diagonal | 604.7 mm (millimeters) 60.47 cm (centimeters) 23.8071 in (inches) 1.9839 ft (feet) |
| Width | 525.7 mm (millimeters) 52.57 cm (centimeters) 20.6969 in (inches) 1.7247 ft (feet) |
| Height | 293.285 mm (millimeters) 29.3285 cm (centimeters) 11.5467 in (inches) 0.9622 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.205 mm (millimeters) 0.0205 cm (centimeters) 0.0081 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 123 ppi (pixels per inch) 48 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.39 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 15 ms (milliseconds) 0.0150 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 15 kHz - 90 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 49 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 17.7 W (watts) |
| Power consumption (average) | 27.4 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 58.5 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 539 mm (millimeters) 53.9 cm (centimeters) 21.2205 in (inches) 1.7684 ft (feet) |
| Height | 320 mm (millimeters) 32 cm (centimeters) 12.5984 in (inches) 1.0499 ft (feet) |
| Depth | 52 mm (millimeters) 5.2 cm (centimeters) 2.0472 in (inches) 0.1706 ft (feet) |
| Weight | 4 kg (kilograms) 8.82 lbs (pounds) |
| Width with stand | 539 mm (millimeters) 53.9 cm (centimeters) 21.2205 in (inches) 1.7684 ft (feet) |
| Height with stand | 406.2 mm (millimeters) 40.62 cm (centimeters) 15.9921 in (inches) 1.3327 ft (feet) |
| Depth with stand | 202 mm (millimeters) 20.2 cm (centimeters) 7.9528 in (inches) 0.6627 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.4 kg (kilograms) 14.11 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 40 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.1 (Type-C) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Blue Light Filter Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB CCC CE CEL Level 1 CU ENERGY STAR 7.0 Epeat Silver ErP eStandby FCC Class B REACH SVHC List & DoC RoHS VCCI WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -25 °C - 55 °C (degrees Celsius) -13 °F - 131 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 20 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |