| Model | 27M2C5500W |
| Model alias | Evnia 27M2C5500W 27M2C5500W/00 27M2C5500W/01 |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.985 mm (millimeters) 68.5985 cm (centimeters) 27.0073 in (inches) 2.2506 ft (feet) |
| Width | 597.958 mm (millimeters) 59.7958 cm (centimeters) 23.5416 in (inches) 1.9618 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.438 mm (millimeters) 0.0438 cm (centimeters) 0.0172 in (inches) 0.0014 ft (feet) |
| Pixel density | 58 ppi (pixels per inch) 22 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 76.93 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
| Interpolation technology | Active Motion |
| Interpolation value | 100 |
| Interpolation measurement unit | AM |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 31 W (watts) |
| Power consumption (average) | 45 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 70 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
| Width | 606 mm (millimeters) 60.6 cm (centimeters) 23.8583 in (inches) 1.9882 ft (feet) |
| Height | 431.2 mm (millimeters) 43.12 cm (centimeters) 16.9764 in (inches) 1.4147 ft (feet) |
| Depth | 108 mm (millimeters) 10.8 cm (centimeters) 4.252 in (inches) 0.3543 ft (feet) |
| Width with stand | 732.2 mm (millimeters) 73.22 cm (centimeters) 28.8268 in (inches) 2.4022 ft (feet) |
| Height with stand | 471.5 mm (millimeters) 47.15 cm (centimeters) 18.563 in (inches) 1.5469 ft (feet) |
| Depth with stand | 179 mm (millimeters) 17.9 cm (centimeters) 7.0472 in (inches) 0.5873 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.3 kg (kilograms) 11.68 lbs (pounds) |
| Colors | Black White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 630 mm |
TV tuner
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
Audio
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital Dolby Digital Plus DTS 2.0 DTS TruSurround HD Harman / Kardon |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x SCART 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB (Safety) CE (EMC) ErP |
Operating and storage conditions
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |