Display: 27 in, IPS, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 1000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 100 AM (Active Motion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C
Dimensions: 606 x 431.2 x 108 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Sharp |
| Series | Evnia 5000 |
| Model | 27M2C5500W |
| Model alias | Evnia 27M2C5500W 27M2C5500W/00 27M2C5500W/01 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.985 mm (millimeters) 68.5985 cm (centimeters) 27.0073 in (inches) 2.2506 ft (feet) |
| Width | 597.958 mm (millimeters) 59.7958 cm (centimeters) 23.5416 in (inches) 1.9618 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.438 mm (millimeters) 0.0438 cm (centimeters) 0.0172 in (inches) 0.0014 ft (feet) |
| Pixel density | 58 ppi (pixels per inch) 22 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 76.93 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Active Motion |
| Interpolation value | 100 |
| Interpolation measurement unit | AM |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 31 W (watts) |
| Power consumption (average) | 45 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 70 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 606 mm (millimeters) 60.6 cm (centimeters) 23.8583 in (inches) 1.9882 ft (feet) |
| Height | 431.2 mm (millimeters) 43.12 cm (centimeters) 16.9764 in (inches) 1.4147 ft (feet) |
| Depth | 108 mm (millimeters) 10.8 cm (centimeters) 4.252 in (inches) 0.3543 ft (feet) |
| Width with stand | 732.2 mm (millimeters) 73.22 cm (centimeters) 28.8268 in (inches) 2.4022 ft (feet) |
| Height with stand | 471.5 mm (millimeters) 47.15 cm (centimeters) 18.563 in (inches) 1.5469 ft (feet) |
| Depth with stand | 179 mm (millimeters) 17.9 cm (centimeters) 7.0472 in (inches) 0.5873 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.3 kg (kilograms) 11.68 lbs (pounds) |
| Colors | Black White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Stand width - 630 mm |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital Dolby Digital Plus DTS 2.0 DTS TruSurround HD Harman / Kardon |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x SCART 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid RM SWF |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB (Safety) CE (EMC) ErP |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Combo DVD |