| Model | 27E1N5300AE |
| Model alias | Momentum 27E1N5300AE 27E1N5300AE/00 27E1N5300AE/01 |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.985 mm (millimeters) 68.5985 cm (centimeters) 27.0073 in (inches) 2.2506 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 721.4 mm (millimeters) 72.14 cm (centimeters) 28.4016 in (inches) 2.3668 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.156 mm (millimeters) 0.0156 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.11 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10+ |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
| Interpolation technology | Motion Rate |
| Interpolation value | 120 |
| Interpolation measurement unit | MR |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 65 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 145 W (watts) |
Dimensions, weight and color
| Width | 612 mm (millimeters) 61.2 cm (centimeters) 24.0945 in (inches) 2.0079 ft (feet) |
| Height | 756.9 mm (millimeters) 75.69 cm (centimeters) 29.7992 in (inches) 2.4833 ft (feet) |
| Depth | 61 mm (millimeters) 6.1 cm (centimeters) 2.4016 in (inches) 0.2001 ft (feet) |
| Weight | 20.2 kg (kilograms) 44.53 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1300.5 mm (millimeters) 130.05 cm (centimeters) 51.2008 in (inches) 4.2667 ft (feet) |
| Height with stand | 835.7 mm (millimeters) 83.57 cm (centimeters) 32.9016 in (inches) 2.7418 ft (feet) |
| Depth with stand | 261.6 mm (millimeters) 26.16 cm (centimeters) 10.2992 in (inches) 0.8583 ft (feet) |
| Weight with stand | 20.5 kg (kilograms) 45.19 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 400 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Tizen 4.0 |
Audio
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH down firing + bass reflex Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x RS232 (C) |