| Model | 34SR65QC |
| Model alias | 34SR65QC-B 34SR65QC-W; MyView 34SR65QC |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 599 mm (millimeters) 59.9 cm (centimeters) 23.5827 in (inches) 1.9652 ft (feet) |
| Width | 521.471 mm (millimeters) 52.1471 cm (centimeters) 20.5304 in (inches) 1.7109 ft (feet) |
| Height | 293.184 mm (millimeters) 29.3184 cm (centimeters) 11.5427 in (inches) 0.9619 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.382 mm (millimeters) 0.0382 cm (centimeters) 0.015 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 66 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 51.25 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 25 W (watts) |
Dimensions, weight and color
| Width | 810 mm (millimeters) 81 cm (centimeters) 31.8898 in (inches) 2.6575 ft (feet) |
| Height | 368.3 mm (millimeters) 36.83 cm (centimeters) 14.5 in (inches) 1.2083 ft (feet) |
| Depth | 68 mm (millimeters) 6.8 cm (centimeters) 2.6772 in (inches) 0.2231 ft (feet) |
| Weight | 3.1 kg (kilograms) 6.83 lbs (pounds) |
| Width with stand | 556 mm (millimeters) 55.6 cm (centimeters) 21.8898 in (inches) 1.8241 ft (feet) |
| Height with stand | 389 mm (millimeters) 38.9 cm (centimeters) 15.315 in (inches) 1.2762 ft (feet) |
| Depth with stand | 172 mm (millimeters) 17.2 cm (centimeters) 6.7717 in (inches) 0.5643 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.2 kg (kilograms) 7.05 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Roku TV |
Audio
| Speakers | 2 x 2.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |