Display: 34 in, VA, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Dimensions: 810 x 368.3 x 68 mm
Weight: 3.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | MyView |
| Model | 34SR65QC |
| Model alias | 34SR65QC-B 34SR65QC-W; MyView 34SR65QC |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 599 mm (millimeters) 59.9 cm (centimeters) 23.5827 in (inches) 1.9652 ft (feet) |
| Width | 521.471 mm (millimeters) 52.1471 cm (centimeters) 20.5304 in (inches) 1.7109 ft (feet) |
| Height | 293.184 mm (millimeters) 29.3184 cm (centimeters) 11.5427 in (inches) 0.9619 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.382 mm (millimeters) 0.0382 cm (centimeters) 0.015 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 66 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 51.25 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 25 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 810 mm (millimeters) 81 cm (centimeters) 31.8898 in (inches) 2.6575 ft (feet) |
| Height | 368.3 mm (millimeters) 36.83 cm (centimeters) 14.5 in (inches) 1.2083 ft (feet) |
| Depth | 68 mm (millimeters) 6.8 cm (centimeters) 2.6772 in (inches) 0.2231 ft (feet) |
| Weight | 3.1 kg (kilograms) 6.83 lbs (pounds) |
| Width with stand | 556 mm (millimeters) 55.6 cm (centimeters) 21.8898 in (inches) 1.8241 ft (feet) |
| Height with stand | 389 mm (millimeters) 38.9 cm (centimeters) 15.315 in (inches) 1.2762 ft (feet) |
| Depth with stand | 172 mm (millimeters) 17.2 cm (centimeters) 6.7717 in (inches) 0.5643 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.2 kg (kilograms) 7.05 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Roku TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) |