| Model | 34SR60QC |
| Model alias | 34SR60QC-B 34SR60QC-W; MyView 34SR60QC |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Width | 527.04 mm (millimeters) 52.704 cm (centimeters) 20.7496 in (inches) 1.7291 ft (feet) |
| Height | 296.46 mm (millimeters) 29.646 cm (centimeters) 11.6717 in (inches) 0.9726 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel model | LM238WF2-RSAW7 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 78.56 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 54 kHz - 88 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 19 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 26 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
| Width | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Height | 368.3 mm (millimeters) 36.83 cm (centimeters) 14.5 in (inches) 1.2083 ft (feet) |
| Depth | 36 mm (millimeters) 3.6 cm (centimeters) 1.4173 in (inches) 0.1181 ft (feet) |
| Weight | 2.51 kg (kilograms) 5.53 lbs (pounds) |
| Width with stand | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Height with stand | 405 mm (millimeters) 40.5 cm (centimeters) 15.9449 in (inches) 1.3287 ft (feet) |
| Depth with stand | 186 mm (millimeters) 18.6 cm (centimeters) 7.3228 in (inches) 0.6102 ft (feet) |