Display: 27 in, VA, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), Clear QAM, ATSC
Dimensions: 1128 x 662 x 83 mm
Weight: 3.27 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UltraGear |
| Model | 27GS50FX |
| Model alias | 27GS50FX-B UltraGear 27GS50FX |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.73 mm (millimeters) 59.773 cm (centimeters) 23.5327 in (inches) 1.9611 ft (feet) |
| Height | 616.14 mm (millimeters) 61.614 cm (centimeters) 24.2575 in (inches) 2.0215 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.285 mm (millimeters) 0.0285 cm (centimeters) 0.0112 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 49.32 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 130 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1128 mm (millimeters) 112.8 cm (centimeters) 44.4094 in (inches) 3.7008 ft (feet) |
| Height | 662 mm (millimeters) 66.2 cm (centimeters) 26.063 in (inches) 2.1719 ft (feet) |
| Depth | 83 mm (millimeters) 8.3 cm (centimeters) 3.2677 in (inches) 0.2723 ft (feet) |
| Weight | 3.27 kg (kilograms) 7.21 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1128 mm (millimeters) 112.8 cm (centimeters) 44.4094 in (inches) 3.7008 ft (feet) |
| Height with stand | 706 mm (millimeters) 70.6 cm (centimeters) 27.7953 in (inches) 2.3163 ft (feet) |
| Depth with stand | 265 mm (millimeters) 26.5 cm (centimeters) 10.4331 in (inches) 0.8694 ft (feet) |
| Weight with stand | 12 kg (kilograms) 26.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Fire TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) Xvid |