| Model | 27GS50FX |
| Model alias | 27GS50FX-B UltraGear 27GS50FX |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.73 mm (millimeters) 59.773 cm (centimeters) 23.5327 in (inches) 1.9611 ft (feet) |
| Height | 616.14 mm (millimeters) 61.614 cm (centimeters) 24.2575 in (inches) 2.0215 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.285 mm (millimeters) 0.0285 cm (centimeters) 0.0112 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 49.32 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 130 W (watts) |
Dimensions, weight and color
| Width | 1128 mm (millimeters) 112.8 cm (centimeters) 44.4094 in (inches) 3.7008 ft (feet) |
| Height | 662 mm (millimeters) 66.2 cm (centimeters) 26.063 in (inches) 2.1719 ft (feet) |
| Depth | 83 mm (millimeters) 8.3 cm (centimeters) 3.2677 in (inches) 0.2723 ft (feet) |
| Weight | 3.27 kg (kilograms) 7.21 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1128 mm (millimeters) 112.8 cm (centimeters) 44.4094 in (inches) 3.7008 ft (feet) |
| Height with stand | 706 mm (millimeters) 70.6 cm (centimeters) 27.7953 in (inches) 2.3163 ft (feet) |
| Depth with stand | 265 mm (millimeters) 26.5 cm (centimeters) 10.4331 in (inches) 0.8694 ft (feet) |
| Weight with stand | 12 kg (kilograms) 26.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) Clear QAM ATSC |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Fire TV |
Audio
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out |