| Model | 27UQ850V |
| Model alias | UltraFine 27UQ850V 27UQ850V-W 27UQ85RV |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 267.79 mm (millimeters) 26.779 cm (centimeters) 10.5429 in (inches) 0.8786 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 85 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.3 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 16.4 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 23 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
| Width | 488.7 mm (millimeters) 48.87 cm (centimeters) 19.2402 in (inches) 1.6033 ft (feet) |
| Height | 363.5 mm (millimeters) 36.35 cm (centimeters) 14.311 in (inches) 1.1926 ft (feet) |
| Depth | 44.3 mm (millimeters) 4.43 cm (centimeters) 1.7441 in (inches) 0.1453 ft (feet) |
| Weight | 2.3 kg (kilograms) 5.07 lbs (pounds) |
| Width with stand | 488.7 mm (millimeters) 48.87 cm (centimeters) 19.2402 in (inches) 1.6033 ft (feet) |
| Height with stand | 386.7 mm (millimeters) 38.67 cm (centimeters) 15.2244 in (inches) 1.2687 ft (feet) |
| Depth with stand | 182 mm (millimeters) 18.2 cm (centimeters) 7.1654 in (inches) 0.5971 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.7 kg (kilograms) 5.95 lbs (pounds) |
| Box width | 561 mm (millimeters) 56.1 cm (centimeters) 22.0866 in (inches) 1.8406 ft (feet) |
| Box height | 363 mm (millimeters) 36.3 cm (centimeters) 14.2913 in (inches) 1.1909 ft (feet) |
| Box depth | 139 mm (millimeters) 13.9 cm (centimeters) 5.4724 in (inches) 0.456 ft (feet) |
| Box weight | 3.7 kg (kilograms) 8.16 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |