Display: 27 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 488.7 x 363.5 x 44.3 mm
Weight: 2.3 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UltraFine |
| Model | 27UQ850V |
| Model alias | UltraFine 27UQ850V 27UQ850V-W 27UQ85RV |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 267.79 mm (millimeters) 26.779 cm (centimeters) 10.5429 in (inches) 0.8786 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 85 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.3 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 16.4 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 23 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 488.7 mm (millimeters) 48.87 cm (centimeters) 19.2402 in (inches) 1.6033 ft (feet) |
| Height | 363.5 mm (millimeters) 36.35 cm (centimeters) 14.311 in (inches) 1.1926 ft (feet) |
| Depth | 44.3 mm (millimeters) 4.43 cm (centimeters) 1.7441 in (inches) 0.1453 ft (feet) |
| Weight | 2.3 kg (kilograms) 5.07 lbs (pounds) |
| Width with stand | 488.7 mm (millimeters) 48.87 cm (centimeters) 19.2402 in (inches) 1.6033 ft (feet) |
| Height with stand | 386.7 mm (millimeters) 38.67 cm (centimeters) 15.2244 in (inches) 1.2687 ft (feet) |
| Depth with stand | 182 mm (millimeters) 18.2 cm (centimeters) 7.1654 in (inches) 0.5971 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.7 kg (kilograms) 5.95 lbs (pounds) |
| Box width | 561 mm (millimeters) 56.1 cm (centimeters) 22.0866 in (inches) 1.8406 ft (feet) |
| Box height | 363 mm (millimeters) 36.3 cm (centimeters) 14.2913 in (inches) 1.1909 ft (feet) |
| Box depth | 139 mm (millimeters) 13.9 cm (centimeters) 5.4724 in (inches) 0.456 ft (feet) |
| Box weight | 3.7 kg (kilograms) 8.16 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Black Stabilizer Crosshair DDC/CI Dynamic Action Sync Flicker-free technology Super Resolution+ |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |